تمــــــــــــاس باما
phone icon
چگونگی اجرای نازک کاری ملاتی و خشک روی دیوار پیش ساخته وال اسپید و کناف

چگونگی اجرای نازک کاری ملاتی و خشک روی دیوار پیش ساخته وال اسپید و کناف

نازک کاری در ساخت و ساز خشک به کمک پانل گچی و پانل سیمانی

عملیات ساختمانی به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • سفت کاری: که شامل تمام مراحل اجرای اسکلت از جمله پی کنی، آرماتور بندی، بتن‌ریزی فوندانسیون، سقف، تیر، ستون، دیوار برشی، اجرای اسکلت فولادی، بادبند، دیوار چینی است.
  • نازک کاری: که مربوط به تزئینات ساختمان بوده و شامل تمامی عملیات‌های اجرایی به جز سفت کاری است، از جمله اندودکاری، عایق کاری، سنگ کاری، کاشی کاری، نقاشی، اجرای تاسیسات برقی و مکانیکی و...
۳ شهریور ۱۳۹۹

دیوار چینی جزو مراحل سفت کاری ساختمان محسوب می‌شود، چه دیوار چینی سنتی و چه دیوار چینی صنعتی شامل دیوار خشک و پانل های پیش ساخته، در این مقاله به بررسی اجرای نازک کاری روی دیوارهای خشک، کناف و پانل وال اسپید می‌پردازیم.

در دیوارهای کناف اجرای نازک کاری پس از اجرای زیر سازی (سازه‌ها) انجام می‌شود، این پوشش می‌تواند شامل پانل گچی و پانل سیمانی باشد. پس از اجرای پانل‌ها به عنوان پوشش، نوبت به اجرای بتونه و رنگ بر روی دیوارهای کناف می‌رسد، یکی از مواردی که باید در نظر گرفته شود این است که دیوارهای کناف قابلیت اجرای پوشش‌های سنتی را به عنوان پوشش ندارند.

مراحل اجرای نازک کاری در دیوارهای کناف به این ترتیب است که پس از نصب پانل های گچی بر روی سازه‌های دیوار، درزگیری با استفاده از نوار درزگیر و سپس اجرای بتونه و ماستیک جهت ایجاد یک سطح صاف و یکنواخت (بدون اعوجاج و فرو رفتگی) انجام می‌وشد که این سطح صاف و یک دست محلی برای اجرای مرحله نهایی نازک کاری دیوار کناف یعنی پوشش قابل رویت است که می‌تواند شامل رنگ، کاغذ دیواری، کاشی، سنگ و ... باشد.

پس از اجرای زیر سازی مناسب در دیوارهای کناف، اجرای پوشش نهایی صورت می‌گیرد، ساخت و ساز خشک این قابلیت را دارد که انواع پوشش‌های نهایی از جمله رنگ، کاغذ دیواری، ترمو وود، کاشی، سنگ، ورق های PVC و ... روی آن اجرا شوند.

پانل های پیش ساخته وال اسپید که از نوع دیوارهای خشک می‌باشد مانند دیوارهای کناف قابلیت اجرای پانل گچی و پانل‌ سیمانی را به عنوان پوشش دارند و به‌راحتی و بدون نیاز به زیرسازی روی استادهای وال اسپید پیچ می‌شوند، پانل های وال اسپید این مزیت را دارند که علاوه بر مصالح صنعتی و خشک قابلیت اجرای پوشش‌های سنتی و ملاتی مانند ملات های گچی و ملات های سیمانی را دارند.

پس از اجرای دیوارهای خشک که روشی سریع و آسان و مقرون به صرفه است، یکی از راه‌ها، استفاده از پوشش‌های صنعتی و خشک به عنوان لایه نهایی دیوار است، راه دوم استفاده از ملات‌ها به عنوان پوشش است به دلیل سطح صاف و صیقلی که پانل وال اسپید دارد ملزم به استفاده از یک صفحه رابیتس می‌باشیم.

پس از نصب رابیتس روی پانل های وال اسپید، گچ کاری و سیمان کاری می‌تواند شروع شود. البته باید به این موضوع اشاره کرد که روی دیوار های وال اسپید دیگر نیازی به اجرای لایه گچ و خاک نیست و صرفا اجرای گچ سفیدکاری به عنوان پوشش نهایی کافیست. تمام پوشش‌های نهایی موجود در بازار قابلیت اجرا روی پانل های وال اسپید را بدون نیاز به زیرسازی دارند.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰