تمــــــــــــاس باما
phone icon
دیوار خشک چگونه کار می کند، تاریخچه و مصارف آن

دیوار خشک چگونه کار می کند، تاریخچه و مصارف آن

آشنایی با دیوار خشک

علیرغم رواج دیوار خشک یا دیوار پیش ساخته در زندگی روزمره ما، تعداد کمی از مردم از چگونگی ساخته شدن این دسته از مصالح ساختمانی ، خاستگاه آن و یا مزایای این محصول اطلاع دارند. دیوار پیش ساخته یک محصول ساختمانی است که برای استفاده به عنوان دیوار و سقف تولید می شود.

۱۰ آذر ۱۴۰۰

دیوار خشک چگونه کار می کند، تاریخچه و مصارف آن

علیرغم رواج دیوار خشک یا دیوار پیش ساخته در زندگی روزمره ما، تعداد کمی از مردم از چگونگی ساخته شدن این دسته از مصالح ساختمانی ، خاستگاه آن و یا مزایای این محصول اطلاع دارند. دیوار پیش ساخته یک محصول ساختمانی است که برای استفاده به عنوان دیوار و سقف تولید می شود.

 

علاوه بر این برای استفاده در بسیاری از طراحی های معماری ویژه، از جمله پیش آمدگی لبه بام، طاق، و دیگر تخصص های معماری کاربرد دارد.دیوار پیش ساخته به آسانی و با سرعت بالا نصب می گردد از دوام بالایی برخوردار است و در صورت آسیب فقط به تعمیرات ساده نیاز دارد.در ساختمان های بلند تجاری، از دیوار خشک برای پوشاندن ستون ها و تیرهای فولادی استفاده می شود و یک راه آسان و ارزان برای روکش کردن دیوارهای بنایی بالای سقف است. دیوار پیش ساخته همچنین برای افزایش مقاومت در برابر آتش سوزی در دیوارها و سقف ها استفاده می شود و از گسترش آتش جلوگیری می کند استفاده از این دیوارها باعث می شود زمان بیشتری  برای تخلیه ساختمان در حال آتش سوزی داشته باشیم.  قبل از اینکه دیوار خشک به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد، فضای داخلی ساختمان با گچ اندود می شد.

 

صدها سال است که دیوارها و سقف ها با قرار دادن لایه هایی از گچ مرطوب بر روی هزاران نوار چوبی به نام نبشی ساخته شده اند. گچ مرطوب در نهایت سخت می‌شود و دیوارها را تشکیل می‌دهد، اما فرآیند نصب و تعمیر هم زمان‌بر بود و همچنین درست از کار در آمدن آن بسیار دشوار بود. برای ایجاد دیوارهای گچی نیاز به اعمال چندین لایه گچ  بود که خشک شدن هر لایه زمان زیادی می گرفت. علاوه بر زمان طولانی نصب طولانی ، کاربرد گچ کاملاً کار فشرده ای بود و به صنعتگران ماهری نیاز داشت که هفته‌ها بر روی سطح کوچکی از دیوار کار می‌کردند.

 

دیوارهایی که ساخت آنها با گچ هفته ها طول می کشد را می توان در عرض چند روز با دیوار خشک پیش ساخته تکمیل کرد که عمر طولانی تری داشته و هزینه ساخت کمتری نیز دارند. دیوار خشک آسیب دیده را می توان به روشی سریعتر و راحت تر از گچ وصله کرد و همچنین دیوار خشک دارای درجه بیشتری از مقاومت در برابر آتش است. علیرغم همه این مزایا، استفاده از دیوار خشک در بین سازندگان به کندی پیش رفت. تنها در 50 یا 60 سال گذشته بود که این مصالح واقعاً مورد توجه قرار گرفت. بیایید نگاهی به تاریخچه دیوارهای خشک بیندازیم و ببینیم که چگونه در گذر زمان به یک مصالح ساختمانی مورد علاقه جهانی تبدیل شد.

 

تاریخچه دیوار پیش ساخته

شرکت یو اس جی(USG)  دیوارهای خشک را در سال 1916 ابداع کرد. در ابتدا به نام شرکت “Sackett Board” ، یکی از شرکت های تابعه (USG)  نامیده می شد. این محصول ابتدا به صورت کاشی های کوچک و نسوز فروخته می شد، اما در عرض چند سال به صورت چند لایه گچ و ورق های کاغذی فروخته شد. در کمتر از یک دهه تبدیل به یک لایه گچ فشرده بین دو ورق کاغذ سنگین شد و شکل و شمایلی که ما امروزه می شناسیم به خود گرفت. در حالی که فقط چند سال طول کشید تا این تخته به موادی که امروزه می شناسیم تبدیل شود، ۲۵ سال طول کشید تا سازندگان شروع به استفاده از دیوار خشک در مقدار قابل توجهی کنند. با همه کاربردها و مزایای آن، چرا سازندگان در استفاده از چیزی به سادگی دیوار خشک مردد بودند؟ در آن زمان، دیوار خشک به عنوان یک تعمیر ارزان قیمت در نظر گرفته می شد و هیچ یک از هنرهای زیبا مربوط به ساخت گچ نبود.

 

مردم نمی‌خواستند در خانه‌هایی زندگی کنند که نامناسب ساخته شده بودند، بنابراین به سنت و هزینه گچ پایبند بودند. شرکت USG در نهایت نام تجاری مصالح را به "Sheetrock" تغییر داد تا شهرت دیوار خشک را بهبود بخشد، اما سازندگان و صاحبان خانه هنوز توجهی نکردند. تا زمانی که ایالات متحده درگیر جنگ جهانی دوم شد، سازندگان به مزایای استفاده از دیوار خشک پی بردند. از آنجایی که نیروی کار کشور بر روی جنگ متمرکز شد و بسیاری از سربازان برای جنگ به خارج از کشور فرستاده شدند، برای جبران کمبود نیروی کار و هزینه های جنگ به مصالح ساختمانی سریع و ارزان نیاز بود.

از آنجایی که کمبود نیروی کار برای گچ کاری بسیار شدید بود که نمی توانست به عنوان گزینه ای مناسب برای ساختمان باقی بماند، مردم شروع به استفاده از دیوار خشک کردند. خانه‌ها و کارخانه‌ها را می‌توان در کسری از زمان و با کسری از نیروی کار قبلی ساخت. محصولات ارزان و کارآمد به عنوان نمادی از محصولات میهن پرستانه تلقی می شدند زیرا به شهروندان اجازه می دادند زمان و پول بیشتری را برای حمایت از تلاش های جنگی صرف کنند. تا زمان پایان جنگ در سال 1945، دیوارهای پیش ساخته به مصالح ساختمانی غالب در ایالات متحده تبدیل شده بود. در طول رونق ساختمان پس از جنگ، پیمانکاران می‌دانستند که اگر گچ را برای دیوارهای خشک کنار بگذارند، می‌توانند خانه‌ها و محل‌های کار را در یک دهم زمان بسازند که منجر به سود بیشتر می‌شود. با گذشت زمان، استفاده از گچ به تدریج منسوخ شد زیرا مردم در سراسر جهان به دیوار خشک روی آوردند. با فروش خالص بیش از 5 میلیارد دلار در سال 2007، شرکت USG همچنان یکی از تولید کنندگان و مبتکران برتر دیوار خشک و محصولات مرتبط در جهان است.

 

 

دیوار خشک چگونه ساخته می شود

دیوارهای خشک عمدتاً از گچ ساخته می شوند. گچ یک ماده معدنی است که معمولاً در بسترهای عظیمی که شبیه ماسه سفید به نظر می رسد یافت می شود، اگرچه ناخالصی ها می توانند باعث شوند که بسترها صورتی، زرد یا خاکستری به نظر برسند. یکی از معروف ترین بسترهای گچی در ایالات متحده، بنای یادبود ملی وایت سندز در نیومکزیکو است. با وجود استفاده برای ساخت دیوارهای خشک، مقدار زیادی آب در گچ وجود دارد. آب به صورت کریستالی است و به همین دلیل است که تک تک مولکول های گچ خشک هستند.

وجوداین مولکول‌های آب کریستالی به دیوار خشک تمام شده مقاومت بالایی در برابر آتش می‌دهد. با گرم شدن دیوار خشک، کریستال های آب بی ثبات می شوند و با رسیدن آب به نقطه جوش شروع به تبخیر می کنند. کریستال های آب در حال تبخیر، دیوار خشک را خنک نگه می دارند و از ساختار پشت آن محافظت می کنند. گچ پس از استخراج به کارخانه های سراسر جهان منتقل می شود. در آنجا گچ خام با چندین افزودنی از جمله نشاسته، خمیر کاغذ و یک امولسیفایر (یا عامل غلیظ کننده) مخلوط می شود و سپس با آب مخلوط می شود تا خمیر غلیظی به وجود آید. خمیر گچ در لایه هایی به ضخامت 3.4 اینچ تا 3.8 اینچ روی کاغذ مانیل پخش می شود. سپس ورق دیگری از کاغذ مانیل روی آن گذاشته می شود سپس محصول از کوره هایی عبور می کند که ورق را در دمای 500 درجه فارنهایت گرم می کنند.دمای بالا مواد را خشک کرده و برای برش آماده می کند. ورق‌های معمولی 4×8 فوت هستند، اگرچه ورق‌های 4×10 فوت و 4×12 فوت اخیراً رایج شده‌اند، زیرا امکان نصب سریع‌تر دیوارهای بلندتر را فراهم می‌کنند.

 

نصب DIY Drywall

نصب دیوار خشک یک پروژه (خودت انجام بده) محبوب برای صاحبان خانه است زیرا یادگیری آن آسان است و به هیچ ابزار تخصصی گران قیمتی نیاز ندارد.

اکثر فروشگاه های لوازم خانگی خریدهای شما را به خانه شما تحویل می دهند که به دلیل طول ورق های دیوار خشک مفید است. همچنین می توانید با اجاره بسیاری از این ابزارها در پول خود صرفه جویی کنید. پس ازخرید مصالح مورد نیاز می توانید پروژه خود را به سه مرحله ساده تقسیم کنید:

  •   برش

با قرار دادن ورق های دیوار خشک روی یک سطح صاف و خشک شروع کنید. طولی را که برای پروژه خود نیاز دارید اندازه گیری کنید و از یک مداد برای مشخص کردن محل مورد نیاز برای برش ورق استفاده کنید. با استفاده از یک T-square به عنوان راهنما، ورق را در امتداد علائم با استفاده از یک اره دیواری برش دهید. شما می توانید بیشتر برش های خود را قبل از شروع پروژه انجام دهید تا مواد خود را آماده کنید، یا می توانید قطعات را در حین کار برش دهید. روش دوم منجر به اشتباهات کمتر و اتلاف کمتر وقت می شود، اما ممکن است زمان بیشتری را صرف کند. اره گِردبُر می تواند برای برش فضاهای پریزهای برق و کلیدهای چراغ مفید باشد و اگر فضاهای منحنی برای کار با آن دارید، کاتر دایره ای مفید است.

  •  نصب

شروع به چسباندن ورق های دیوار خشک خود به ناودانی های چوبی یا فلزی مورد استفاده برای قاب فضای خود کنید. هنگام کار با ناودانی های چوبی باید ورق ها را به صورت افقی آویزان کنید، در حالی که گل میخ های فلزی با نصب عمودی بهتر عمل می کنند. این به این دلیل است که ناودانی های چوبی با گذشت زمان بیشتر دچار تاب خوردگی و انحراف می شوند. آویزان کردن ورق به صورت افقی به هر ورق اجازه می دهد تا با ناودانی های بیشتری در تماس باشد و به حداقل رساندن انحراف کمک می کند.به طور کلی، پیچاندن گل میخ های فلزی می تواند دشوارتر باشد.هنگام استفاده از ناودانی های چوبی، باید قبل از آویزان کردن دیوار خشک، چسب دیوار خشک را روی سطح گل میخ ها بمالید تا انحراف را به حداقل برسانید. برای چسباندن دیوار خشک به گل میخ ها، از تفنگ پیچ و پیچ های دیوار خشک استفاده کنید، مطمئن شوید که به گل میخ ها ضربه می زنید. پیچ ها باید در حدود هر چهار اینچ قرار داده شوند.

  •   اتمام

در نهایت، دیوار خشک را چسب بزنید، سنباده بزنید و تمام کنید. این شامل استفاده از سه لایه گِل، یک لایه نوار چسب دیواری و مقدار زیادی کاغذ سنباده است. ابتدا از یک کاردک  6 اینچی برای پخش کردن ترکیب مفصل در امتداد هر درز استفاده کنید.اولین لایه ی پوششی نوار نامیده می شود و باید حدود چهار اینچ عرض داشته باشد و در مرکز اتصالات ورق های دیوار خشک شما قرار گیرد. سپس، نوار را در امتداد اتصالات قرار دهید. گِلی که اعمال کردید آن را در جای خود نگه می دارد. پوشش دوم ، پوشش بلوک نامیده می شود. از کاردک 6 اینچی خود برای اعمال لایه دوم روی نوار دیوار خشک استفاده کنید. فقط به اندازه ای استفاده کنید که نوار دیوار خشک را در جای خود ببندید. پوشش نهایی را پوشش نازک کاری می نامند. برای اعمال لایه سوم گِل باید از یک کاردک 10 یا 12 اینچی استفاده شود. وقت خود را روی این پوشش بگذارید و گِل را به صورت نازک از درزها پخش کنید تا سطح صاف و همواری ایجاد کنید. اکنون، بازی انتظار آغاز می شود. 24 ساعت صبر کنید تا گل خشک شود تا سنباده زدن شروع شود.

 

زمانی که هیچ نوار یا برآمدگی گلی روی سطح دیوارها مشاهده نمی کنید و زمانی که سطح اعمال شده روی دیوار نشان می دهد که صاف و یکدست است سمباده کاری را تمام کرده اید.هنگام سمباده زدن از ماسک و عینک برای جلوگیری از آسیب به چشم و ریه استفاده کنید.گاهی اوقات دیوار خشک در اثر برخورد افراد یا اشیاء آسیب می بیند. تعمیر این آسیب ساده است و به سادگی شامل پر کردن هر سوراخ، پوشاندن آنها با گل و سنباده زدن آنها می شود تا با بقیه دیوار صاف و همسطح شوند. برای سوراخ‌های بزرگ‌تر، تکه‌ای از دیوار خشک را ببرید که تقریباً سوراخ را پر می‌کند، سپس بقیه فضا را با گل پر کنید. برای سوراخ ها یا دانگ های کوچکتر، گل می تواند به تنهایی برای پر کردن ناحیه آسیب دیده استفاده شود. بعد از اینکه سوراخ را پر کردید، طبق معمول از یک لایه گل و ماسه استفاده کنید.

 

جایگزین پانل پیش ساخته

با اینکه که دیوار خشک مفید است، هنوز هم معایبی دارد. بسیاری از مردم علاقه خود به این دسته از دیوارها را از دست داده اند چراکه هنگام ضربه زدن یا ضربه زدن به دیوار ساخته شده با دیوار خشک سوراخ های تو خالی در آن ایجاد می شود. مشکل دیگر عدم وجود بافت یکپارچه در دیوار خشک و همچنین عدم توانایی در قالب گیری آن است. در نهایت، برخی از مردم احساس می کنند که دیوار خشک بیش از حد مستعد آسیب است. خوشبختانه، چندین جایگزین برای دیوار خشک سنتی وجود دارد که می توان از آنها برای ایجاد دیوار در فضای داخلی ساختمان استفاده کرد. در اینجا نگاهی به برخی از آنها خواهیم داشت:

 

آجر بنایی : یک دیوار آجری در معرض دید و ناتمام می‌تواند شخصیت زیادی به خانه یا محل کار بیافزاید و ارزش زیادی به ملک می‌افزاید زیرا منحصر به فرد و بسیار مورد علاقه است.

گچ سنتی : برخی از صاحبان خانه ها هنوز ظاهر و بافت گچ سنتی نصب شده را به سیستم تراش چوبی ترجیح می دهند. پیشرفت‌ها در فناوری، نصب گچ را در طول سال‌ها، با زمان‌های خشک شدن سریع‌تر و ساختاری بهتر، ساده‌تر کرده است.

روکش گچ : یک تکنیک تکمیلی رو به پیشرفت که همچنان محبوبیت است. این تکنیک شامل یک لایه از دیوار خشک نازک به نام بلوبُرد است که یک لایه بسیار نازک 1.8 اینچی از گچ روی آن اعمال شده است. نصب آن حتی سریعتر از دیوار خشک است. این سیستم هنوز حداقل 25 درصد گرانتر از دیوار خشک است، بنابراین زمان نشان خواهد داد که چگونه کاهش قیمت نهایی بر استفاده و محبوبیت آن تأثیر می گذارد.

پانل چوبی: نصب پانل های چوبی بسیار آسان است و تقریباً با هر روکش یا روکش چوبی که می خواهید قابل نصب است، اگرچه هنوز هم گران تر از دیوار خشک است.

پانل های تقویت شده با فایبر گلاس (FRP) : این پانل ها در مناطقی که معمولا کاشی های سرامیکی نصب می شود، مانند آشپزخانه، حمام و استخر استفاده می شود. همچنین به دلیل مقاومت بالا در برابر کپک، باکتری و سایر عوامل بیولوژیکی بالقوه مضر. ، به طور فزاینده ای در محیط های استریل مانند آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و مطب های پزشک استفاده می شود.

نگرانی های زیست محیطی در مورد دیوار خشک

این روزها هیچ چیز در ساخت و ساز داغ تر از طراحی پایدار و سازگار با محیط زیست نیست. خوشبختانه بازیافت دیوار خشک آسان است و از مواد سبز و بازیافتی ساخته شده است. از نقطه نظر تولید، دیوار خشک در حال حاضر بسیار سازگار با محیط زیست است. هسته ها از 90 تا 95 درصد مواد بازیافتی ساخته شده اند که عمدتاً از دیوارهای خشک بازیابی شده است، در حالی که قسمت بیرونی کاغذ منحصراً از 100 درصد محتوای بازیافتی، عمدتاً روزنامه های قدیمی ساخته شده است. با این حال، از نقطه نظر انتشار گازهای گلخانه ای، صنعت دیوار خشک هنوز راهی برای رفتن دارد.

تقریباً 1 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای کشورها مربوط به  تولید دیوارهای خشک است. گفته می شود محصولی به نام EcoRock که در سال 2008 توسط Serious Materials مستقر در سن خوزه معرفی شد، اولین ماده دیوار خشک بدون آلایندگی در بازار است. اساساً هیچ اثر کربنی ندارد و تقریباً 100 درصد مواد تشکیل دهنده آن از مواد بازیافتی ساخته شده است. سازندگان به این محصول علاقه نشان می دهند، اما زمان نشان خواهد داد که آیا مردم مایل به پرداخت حق بیمه برای کاهش انتشار کربن هستند یا خیر.

 برای مصرف کننده، زباله های دیوار خشک 100٪ قابل بازیافت هستند، اما یافتن مکان هایی برای بازیافت دیوار خشک می تواند دشوار باشد. با استفاده تجاری، تولیدکنندگان برنامه‌هایی را در نظر گرفته‌اند تا سازندگان بتوانند ضایعات دیوار خشک را برای بازیافت برگردانند. برای صاحبان خانه، بازیافت دیوار خشک کمی دشوارتر است.بسیاری از شهرها و شهرداری‌ها برنامه‌های بازیافت دیوار خشک را اجرایی می‌کنند، اما یافتن آن‌ها ممکن است به کمی تحقیق نیاز داشته باشد.

تاریخچه درای وال یا دیوار خشک در ایران

برای اولین بار در ایران در سال 1355 شرکت کناف ایران با نام شرکت "وال بورد ایران" تاسیس شد. هدف شرکت وال بورد ایران تولید شش میلیون متر پانل گچی در سال توسط بخش خصوصی بود اما مراحل راه اندازی این شرکت برای مدتی متوقف شد. در سال  ١٣۵٩ این شرکت تحت پوشش سازمان صنایع ملی درآمد و در سال ١٣۶٠ به "روکش گچ ایران" تغییر نام داد. بخش اعظم سهام این شرکت در سال ١٣۶۵  به بانک مسکن انتقال یافت و در سال ١٣۶٩ به بهره برداری رسید با این حال به علت عدم دسترسی به تکنولوژی مناسب، تولیدات آن از کیفیت مناسبی برخوردار نبود، تا اینکه بانک مسکن سهام متعلق به خود را در سال ١٣٧۴ به شرکت کناف آلمان واگذار کرد و نام آن به "کناف ایران" تغییرنام داد.کناف ایران در حال حاضر با مالکیت کناف آلمان مشغول به فعالیت می‌باشد.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اطلاعیه جذب عاملیت
اطلاعیه جذب عاملیت
امکان مذاکره رو در رو متقاضیان
قابل توجه متقاضیان اخذ عاملیت برند «وال اسپید»با سلام بدینوسیله به اطلاع می‌رساند امکان دیدار و مذاکره رو در رو برای متقاضیانی که درخواست عاملیت برند وال اسپید را دارند، فراهم گردیده است. بدین منظور در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ مرداد در غرفه وال اسپید واقع در سالن 38 b، غرفه op3823 (فضای باز) منتظر دیدار شما هستیم. جهت هماهنگی‌های نهایی می‌توانید با شماره‌02186023105 و داخلی ۲۱۱ آقای مجدی مدیر توسعه بازار و برندینگ تماس فرمایید.
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱