تمــــــــــــاس باما
phone icon
چرا ديوارهای پيش ساخته به صرفه تر از مصالح ساختمانی سنتی هستند؟

چرا ديوارهای پيش ساخته به صرفه تر از مصالح ساختمانی سنتی هستند؟

بررسی قيمت دیوارهای پیش ساخته سبک

در این مقاله به ویژگی‌ها و نقاط ضعف و قوت انواع مختلف ديوارهای پيش ساخته و قیمت اين ديوارها جهت دیوارکشی و پارتیشن‌بندی داخلی و خارجی ساختمان می پردازيم. يکی از عوامل پايه ای در امر ساخت و ساز تامين هزينه های ساخت و ساز است، از اين رو انتخاب ارزان ترين مصالح با بيشترين کيفيت ممکن در اولويت کار هر کارفرمايی قرار دارد. 

۳ آذر ۱۴۰۰

چرا ديوارهای پيش ساخته به صرفه تر از مصالح ساختمانی سنتی هستند؟

در این مقاله به ویژگی‌ها و نقاط ضعف و قوت انواع مختلف ديوارهای پيش ساخته و قیمت اين ديوارها جهت دیوارکشی و پارتیشن‌بندی داخلی و خارجی ساختمان می پردازيم. يکی از عوامل پايه ای در امر ساخت و ساز تامين هزينه های ساخت و ساز است، از اين رو انتخاب ارزان ترين مصالح با بيشترين کيفيت ممکن در اولويت کار هر کارفرمايی قرار دارد. يکی از گزينه های پيش رو سبک سازی ساختمان و استفاده از ديوار خشک است که هزينه های ساخت و ساز را کاملاً تحت شعاع قرار مي دهد. در يک نگاه سطحی و بدون آناليز کامل اينطور به نظر می‌رسد که ديوارهای پيش ساخته نسبت به مصالح سنتی همچون آجر سفالی و ليکا و ... پرهزينه تر هستند.  شايد در نگاه اول اينطور به نظر برسد با اين حال چيزی که به آن توجه نمی شود هزينه های پنهان استفاده از ديوارهای سنتی است که  تنها در هنگام اجرا ديده می شوند. در ادامه به بررسی عواملی که به شکل غير مستقيم در کاهش هزينه‌های ساخت و ساز با استفاده از پانل های پيش ساخته اثر می گذارند  اشاره می کنيم.

 • کاهش زمان ساخت و ساز و صرفه جویی در وقت

ارزش زمان در بازار کار بر هيچ يک از ما پوشيده نيست، یکی از مهمترین مزایای دیوار پیش ساخته، صرفه جویی در وقت و تسریع روند ساخت و ساز است. پانل های ديواری در کارخانه همزمان و موازی با دیگر مراحل پروژه همچون نقشه کشی، خاکبرداری و غیره انجام می شود. بنابراین یک ساختمان در مدت کوتاهی آماده بهره برداری خواهد شد. کوتاهي زمان بهره برداری موجب بازگشت سريع سرمايه خواهد بود که به شکل غير مستقيم بر روی کاهش هزينه ها تاثير مثبت دارد.

 • کاهش بار مرده ساختمان

يکي از مزيت‌های دیوار خشک سبک تر بودن این مصالح مدرن در مقايسه با مصالح سنتی می باشد. دیوارهای جداکننده به طور متوسط  ۶۰ تا ۹۰ درصد نسبت به دیوارهای بنایی سبک تر هستند. به لحاظ اقتصادی، سبک سازی مخارج تامین ایستایی سازه را در ساختمان های بلند بين 6 تا 10 درصد کاهش می دهد. سبک کردن اجزای غیر سازه ای، علاوه بر این که نیروهای جانبی ناشی از زلزله را کاهش می دهد، نیروی قائم ناشی از بار مرده وارده بر ساختمان را نیز کاهش داده، در نتیجه پی و مقاطع مورد نیاز تیر و ستون بسیار بهینه و اقتصادی می گردد.

 • قابلیت تعویض و تغيير پلان معماری

هزينه‌های تخريب  يکی از دغدغه های اساسی در امر نوسازی ساختمان به ويژه نوسازی فضای داخلی ساختمان است. انعطاف پذيری در معماری يکی از ويژگی های منحصر به فرد پانل های پيش ساخته می باشد.با استفاده از ابزار ساده می توان دیوارهای پيش ساخته را به راحتی اصلاح يا مرمت و یا قطعات آن را تعویض نمود.

 •   قابلیت اجرا بر روی کف تمام شده

 از قابلیتهای ديوارهای پيش ساخته، امکان اجرای آن بر روی کف تمام شده می باشد. این قابلیت، تغییرات آتی معماری بنا را تسهيل می بخشد که خود از هزينه های اضافی آتی جهت تغيير پلان داخلی ساختمان جلوگيری می کند.

 • حمل و نقل آسان و ارزان

مصالح ساختمانی خشک، بسیار سبک است که این امر موجب کاهش هزینه های حمل از کارخانه تا محل کارگاه و تسهیل در جابجایی مصالح در محل کارگاه می شود. همچنين به دليل يکپارچه بودن اين محصولات حمل آن به نيروی انسانی کمتری نياز دارد و زمان دپو محصول به حداقل زمان ممکن کاهش می يابد.

 • حذف ساير مصالح

استفاده از مصالح ديوار سبک نياز به استفاده از ملات را حذف می کند در نتيجه هزينه های مربوط به خريد، حمل و دپو مواد مورد نياز جهت تهيه ملات از ليست هزينه های کارفرما به کلی حذف می شود.

 • حذف مصرف آب ديوارهای پيش ساخته

عدم نياز به مصرف آب در نصب از ديگر مزايای ديوارهای پيش ساخته است که هزينه های مربوط به تامين آب را از بين هزينه های کارفرما حذف می کند.

 • افزايش بنای مفيد ساختمان

زيربنای مفيد ساختمان عبارت است از سطح ساخته شده ساختمان در هر طبقه. دیوارهای پیش ساخته فضای بسيار کمی را اشغال نموده وباعث افزايش سطح زيربنای مفيد می شوند. پانل های پيش ساخته در مقایسه با بلوک‌های سنتی ضخیم حداقل 10 درصد در صرفه‌جویی فضا تاثیر می‌گذارند. همچنين به دليل دقيق و تراز بودن ديوارهای خشک در مرحله ی نازک کاری نيز فضاي مفيد بيشتری به جا می ماند. افزايش بنای ساختمان به شکل غير مستقيم باعث کاهش هزينه های ساختمان و به صرفه شدن استفاده از انواع ديوار پيش ساخته است.

 • حذف آلودگی های صوتی و بازگشت سريع سرمايه

در زندگی شهری و مدرن داشتن فضايی آرام و بدون آلودگی های صوتی برای ساعات فراغت از کار از مهم ترين دغدغه های خريداران ملک است. ديوارهای پيش ساخته با داشتن ويژگی عايق صوت اين امکان را برای کارفرما فراهم کرده که علاوه بر ديگر ويژگی ها از اين ويژگی برای بهينه سازی فضای ساختمان استفاده نمايند. در سال‌های اخیر، تقاضا برای انواع دیوار خشک که از فضا به نحو احسن استفاده می‌کنند و عملکرد عایق صدا را بهبود می‌بخشند، در مجتمع های مسکونی و اداری، بيمارستان ها، هتل ها  ، ساختمان‌های مسکونی با کاربری مختلط افزایش یافته است. عملکرد عایق صدای مناسب منجر به رضایت مصرف کننده و باعث افزایش بازده اقتصادی می شود.

 • عايق حرارتی و کاهش هزينه ها در دراز مدت

از ديگر ويژگی های ديوار پيش ساخته سبک مقاومت اين محصولات در مقابل انتقال حرارت است. اين ديوارها در انتقال گرما از فضای داخلی ساختمان به خارج در زمستان و از انتقال گرما از فضاي بيرونی به داخل ساختمان در تابستان جلوگيری می کنند. اين ويژگی نه تنها هزينه های مربوط به تجهيز وسايل گرمايشی و سرمايشی را در زمان ساخت کاهش می دهند، در دراز مدت نيز هزينه های مربوط به مصرف انرژی کاهش چشمگيری خواهد داشت.

 • دسترسی به تاسیسات ساختمانی و و تعمیرات آسان

بسياري از تخريب های ناخواسته جهت نوسازی ساختمان به دليل عدم دسترسی به تاسيسات ساختمانی همچون لوله کشی برق، گاز و آب صورت می‌گيرد که اين تخريب ها هزينه های را به همراه دارد. قرارگیری تأسیسات در فضای خالی دیوار بدون اينکه توسط ملات سنتی در داخل ديوارها دفن شوند، علاوه بر رفع مسئله خوردگی و کاهش هزینه تعمیرات، دسترسی به تأسیسات و تعمیرات و نگهداری را در مرحله بهره برداری از ساختمان نیز بسيار آسان می کند.

کلام آخر

ممکن است هزينه ی استفاده از ديوارهای پيش ساخته در نگاه اول به صرفه به نظر نرسد، اما با نگاه آينده نگر و ريزبينانه برتری انواع ديوارهای پيش ساخته بر ديوارهای سنتی مشهود و قابل دفاع است.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اطلاعیه جذب عاملیت
اطلاعیه جذب عاملیت
امکان مذاکره رو در رو متقاضیان
قابل توجه متقاضیان اخذ عاملیت برند «وال اسپید»با سلام بدینوسیله به اطلاع می‌رساند امکان دیدار و مذاکره رو در رو برای متقاضیانی که درخواست عاملیت برند وال اسپید را دارند، فراهم گردیده است. بدین منظور در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ مرداد در غرفه وال اسپید واقع در سالن 38 b، غرفه op3823 (فضای باز) منتظر دیدار شما هستیم. جهت هماهنگی‌های نهایی می‌توانید با شماره‌02186023105 و داخلی ۲۱۱ آقای مجدی مدیر توسعه بازار و برندینگ تماس فرمایید.
۱۹ مرداد ۱۴۰۱
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱