تمــــــــــــاس باما
phone icon
مقایسه نصب تاسیسات در دیوارهای خشک و دیوارهای سنتی

مقایسه نصب تاسیسات در دیوارهای خشک و دیوارهای سنتی

مزایای دیوار خشک در اجرا، تعمیر و نگهداری تاسیسات ساختمانی

یکی از بخش ‌های مهم و اصلی در هر ساختمان، تاسیسات ساختمانی آن است. تاسیسات ساختمانی تمامی سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع فضای داخلی ، گاز، آب، برق، تلفن، تخلیه فاضلاب و ارتباط بین طبقه ها را در بر می گیرد. نصب و اجرای صحیح تاسیسات ساختمانی تضمین کننده ی عمر بالا و مفید ساختمان است.

۱۸ آذر ۱۴۰۰

مقایسه نصب تاسیسات در دیوارهای خشک و دیوارهای سنتی

 

یکی از بخش ‌های مهم و اصلی در هر ساختمان، تاسیسات ساختمانی آن است. تاسیسات ساختمانی تمامی سیستم‌ های گرمایشی و سرمایشی، تهویه مطبوع فضای داخلی ، گاز، آب، برق، تلفن، تخلیه فاضلاب و ارتباط بین طبقه ها را در بر می گیرد. نصب و اجرای صحیح تاسیسات ساختمانی تضمین کننده ی عمر بالا و مفید ساختمان است. اجرای صحیح تاسیسات ساختمانی نیازمند هماهنگی آن با سیستم ساختاری ساختمان است. فاکتورهایی که در طراحی تاسیسات ساختمان علی الخصوص تاسیسات مکانیکی از اهمیت ویژه برخوردار است  شامل: پلان معماری ساختمان، شرایط آب و هوایی و اقلیمی، مصالح استفاده شده و نحوه اجرای ساختمان است. تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی دو دسته از تاسیسانی هستند که در ساختمان ها به کار می روند. در ادامه تاسیسات ساختمانی مانند تاسیسات بهداشتی و تاسیسات حرارتی می‌پردازیم.

تاسیسات ساختمانی شرایط مطلوب و مناسب برای زندگی و کار در ساختمان فراهم می‌ کند. ضروریست تا تاسیسات ساختمان به صورت اصولی و براساس پلان های معماری و مهندسی طراحی و اجرا شود. تهیه پلان معماری و اجرای تاسیسات ساختمان باید توسط مهندسین مجرب و با دانش و تجربه کافی صورت گیرد. چنانچه تاسیسات ساختمانی به شکل صحیح و اصولی طراحی نشوند نمی‌توانند ضامن بالابردن طول عمر مفید ساختمان باشند، همچنین عدم طراحی و اجرای صحیح تاسیسات ساختمانی ایمنی ساختمان را پایین آورده در نتیجه جان و مال ساکنین را تهدید کرده و می تواند خسارت‌ های جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

یکی از دستاوردهای مهم تکنولوژی در حوزه ساختمان‌سازی هوشمندسازی سیستم ‌های مختلف تاسیسات ساختمانی است. هوشمند کردن سیستم‌های تاسیسات ساختمانی مانند سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم روشنایی، سیستم‌های بهداشتی و… باعث افزایش بازده انرژی شده همچنین هدررفت انرژی را به اندازه چشمگیری کاهش داده است. در ادامه به مقایسه نصب تاسیسات در دیوارهای خشک و پیش ساخته و مزایا و معایب آن در مقایسه با دیوارهای سنتی نظیر آجر، لیکا و .... می پردازیم.

تصب تاسیسات در دیوارهای پیش ساخته

 

معایب و مزایای استفاده از دیوار پیش ساخته در نصب تاسیسات ساختمانی

یکی از عوامل موثر در نصب و اجرای تاسیسات مورد نیاز یک ساختمان فیزیک و نوع مصالح به کار رفته در ساختمان است. استفاده از مصالح سنتی و مصالح مدرن ساختمانی تاثیر به سزایی در نتیجه کار دارد. از جمله معایب استفاده از مصالح سنتی جهت اجرا و نصب تأسیسات ساختمانی مسئله:

 •  تخریب دیوار جهت جاگذاری تأسیسات 
 • نیروی کار جهت تخریب
 • زمان بیشتر جهت تخریب و اجرای تاسیسات می باشد

این درحالیست که استفاده از دیوارهای خشک و یا پیش ساخته هزینه های مرتبط با تخریب دیوار جهت جایگذاری تاسیسات را حذف کرده و همچنین زمان آماده سازی بستر مورد نیاز جهت اجرا را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. در بحث تعمیر و نگهداری از تأسیسات در زمان بهره برداری دسترسی به تأسیسات نصب شده از اهمیت بالایی برخوردار است. با این حال استفاده از دیوارهای سنتی شامل تخریب دیوار و دوباره کاری می باشد این در حالیست که استفاده از دیوارهای پیش ساخته به دلیل دسترسی آسان به تأسیسات نصب شده  هزینه های مرتبط با عمل تخریب و دوباره کاری را حذف کرده همچنین در زمان تعمییر صرفه جویی چشمگیری می کند.

 

معماران برای طراحی پلان و اجرای تاسیسات ساختمانی نکات زیر را در نظر می گیرند:

 • شرایط معماری
 • شرایط اقلیمی
 • مصالح مورد استفاده و نحوه ساخت ساختمان

به طور کلی انواع مختلف تاسیسات ساختمانی به دو دسته تاسیسات مکانیکی و الکتریکی تقسیم می‌شود. برخی نیز تاسیسات ساختمانی را به سه دسته شامل  تاسیسات مکانیکی ، الکتریکی و سیستم تهویه مطبوع تقسیم می‌کنند.

تاسیسات مکانیکی

برخی افراد تاسیسات مکانیکی ساختمان را قلب آن می‌دانند، بخشی  که هر اختلالی در آن دشواری های فراوانی را به همراه دارد. تاسیسات مکانیکی مهم ‌‌ترین بخش تاسیسات ساختمانی است، ساکنین ساختمان به طور روزمره با این بخش سر و کار دارند. در واقع راحتی و آسایش ساکنین  ساختمان وابسته به عملکرد بی‌عیب و نقص تاسیسات مکانیکی آن است.

 • تاسیسات مکانیکی ساختمان شامل:
 • تاسیسات حرارتی شامل  تاسیسات گرمایشی و سرمایشی
 • تاسیسات بهداشتی شامل لوله کشی آب و فاضلاب
 • تاسیسات مربوط به لوله کشی گاز
 • تاسیسات آتش نشانی شامل  اعلام حریق و اطفاء حریق
 • تاسیسات تهویه مطبوع در بیمارستان ( تاسیسات گازهای طبی)
 • تاسیسات پله برقی و آسانسور
 • تاسیسات آبنما و فواره

 

تاسیسات الکتریکی ساختمانی

 • سیستم‌ های برق در تاسیسات الکتریکی ساختمانی شامل:
 • منبع توزیع و تغذیه
 • سیستم ‌های امنیتی و دسترسی
 • سیستم‌ های تشخیص و زنگ خطر
 • سیستم‌ های کنترل
 • تاسیسات روشنایی داخلی و خارجی
 • سیستم‌ های مخابراتی

از آنجاییکه موضوع اصلی این مقاله مقایسه نصب و اجرای تاسیسات ساختمانی در دیوارهای خشک و دیوارهای بنایی است در ادامه توضیح مختصری در مورد روش نصب چند نمونه از تاسیسات مکانیکی و الکتریکی بر روی دیوارهای پیش ساخته که اصولاَ در بین این نوع دیوارها مشترک است (با تفاوت های کوچک) می پردازیم.

تاسیسات الکتریکی

اجرای تاسیسات الکتریکی

 -سیم کشی افقی در دیوارهای پیش ساخته

در دیوارهای پیش ساخته سیم کشی به روش معمول لوله خرطومی صورت می گیرد. برای عبور تاسیسات افقی، بازشوهایی بر روی اِستاد وجود دارد تعبیه شده است. علاوه بر بازشوهای که از قبل در کارخانه تعبیه شده است می توان درهر استاد بازشو اضافه جهت عبور تاسیسات ایجاد نمود. دقت شود عرض بازشوی ایجاد شده در اِستاد می تواند حداکثر 90-80 درصد عرض جان استاد باشد. در شرایط معمول می توان یک بازشو اضافه نمود. همچنین در مسیر حرکتی لوله افقی می توان با استفاده از یک اره ساده و یا دستگاه المنت پلی استایرن محل قرارگیری لوله ها را خالی کرده و پس از جانمایی لوله ها فضاهای خالی را با همان پلی استایرن و چسب چوب و یا ، ملات های سنتی نظیر سیمان سفید، فوم پلی اورتان و ... پرنمود .

  -نصب کلید، پریز و جعبه تقسیم

نصب قوطی های برق در دیوارهای پیش ساخته به سه روش قابل اجرا است.

نصب قوطی های برقی فلزی توکار : قوطی های برقی توکار دارای ایستایی بالا و استقامت و دوام مناسب در زمان بهره برداری می باشند. در این روش از قطعه اتصال سازه پشتیبان به همراه سازه استفاده می شود.

        جزییات نصب:

 • سازه پشتیبان (رانر و یا تسمه به همراه قطعه اتصال) به وسیله پیچ سازه به سازه به استاد های مجاور متصل می شود. لازم به ذکر است عمق اتصال سازه پشتبیان به ضخامت قوطی کلید، پریز و همچنین ضخامت پوشش نهایی بستگی دارد.
 • قوطی برقی به وسیله پیچ سازه به سازه متصل می گردد.
 • در دیوار هایی که با پوشش نهایی صفحات گچی تکمیل می گردد از گردبر جهت برش محل خروجی ها استفاده می شود.
 • جهت سهولت می توان از سازه های کمکی نظیر F7بجای تسمه و رانربرای اتصال سازه پشتیبان به اِستادهای مجاور استفاده نمود.

 

نصب قوطی های  برق ویژه دیوار خشک

 این قوطی ها از جنس پلاستیک و کاربرد آن جهت نصب دیوارهای خشک می باشد. در نتیجه نیاز به اجرای سازه پشتیبان نداشته و بر روی همان صفحات گچی ، قابل نصب هستند.

 

 اجرای تاسیسات مکانیکی در دیوار پیش ساخته

 لوله کشی

جهت اجرای لوله های آب و فاضلابی که در مسیرهای قائم قرار دارند، می بایست از سازه  پشتیبان (سازه رانر و یا تسمه به همراه بست اتصال) استفاده نمود. لوله ها و زانویی ها بر روی سازه پشتیبان نصب می شوند و سازه پشتیبان به وسیله پیچ سازه به سازه به استادهای مجاور متصل می گردد.  همچنین در مسیر حرکتی لوله های تاسیساتی به صورت افقی می توان با استفاده از یک اَره ساده و یا دستگاه المنت پلی استایرن محل قرار گیری لوله ها را خالی کرده و پس از جاگذاری لوله ها فضاهای خالی را با همان پلی استایرن و چسب چوب و یا ملات های سنتی نظیر سیمان سفید و ... پر نمود.

       نکته اجرایی :

 • در صورت استفاده از پوشش صفحات گچی برای برش کاری محل خروجی های لوله ها از گردبر استفاده شود.

در صورت قرار گیری سازه پشتیبان در مجاورت اولین سازه دیوار، با یک سازه رانر کمکی جهت تامین محل اتصال سازه پشتیبان استاد اول دیوار را دوبل، و سپس سازه پشتیبان را نصب شود.

لوله کشی در دیوارهای پیش ساخته

 

  -نصب روشویی بر روی دیوارهای پیش ساخته

برای نصب لگن روشویی (دیواری و پایه دار) در صورتی که بارگذاری بر روی استادها نباشد از یک قطعه چوب عمل آوری شده به طول 56 سانتیمتر (برای استادگذاری 60 سانتیمتر و 27 سانتیمتر (برای استادگذاری 30 سانتیمتر) ، به ارتفاع 30 و ضخامت حداقل 4 سانتی متر استفاده می شود. این تخته چوبی که اصطلاحاً  " تراورس"  نامیده می شود، به وسیله پیچ پانل 25 یا 35 میلی متر به فواصل حداکثر 5 سانتی متر به صورت مستقیم به نبشی اتصال و نبشی اتصال به بال استادهای طرفین متصل می گردد. در صورت استفاده از قطعات چوبی باضخامت کمتر نظیر تخته چندلایه چوبی (به ضخامت دوسانتی متر) می توان از دو قطعه نبشی برای اتصال آن به سازه های مجاور استفاده نمود.

 

  -نصب فلاش تانک توکار

با توجه به دسترسی آسان به داخل دیوارهای پیش ساخته، در سرویس های بهداشتی (ایرانی و فرنگی) می توان با برداشتن بخشی از پلی استایرن ها و برش استاد میانی فلاش تانک توکار را نصب نمود. همانطور که در بخش های قبل نیز اشاره شد سهولت دسترسی و نصب آسان از لحاظ معماری یکی از مزیت های دیوارهای پیش ساخته نسبت به دیوارهای بنایی به شمارمی رود. برای این منظور، مخزن آب به وسیله عامل اتصال مناسب (نبشی و یا رانر) به استادهای مجاور متصل می شود. ( پیشنهاد می گردد محل اتصال استاد های مجاور با یک رانر سرتاسری دوبل شود.)

جزئیات نصب فلاش تانک توکار

 -نصب توالت فرنگی

برای نصب توالت فرنگی دیواری، از سازه پشتیبان استفاده می شود. با استفاده از این سازه، توالت فرنگی به کف و سازه های مجاور (قوطی فولادی) متصل می شود. سازه پشتیان دارای جزئیات بسیار ساده ای است و می توان آن را به صورت پیش ساخته تهیه کرد و یا با استفاده از مقاطع فلزی نظیر قوطی، ناودانی و نبشی در محل کارگاه ساخت.

جمع بندی

تاسیسات ساختمانی از بخش‌های مهم و کلیدی در هر ساختمان است، تاسیسات ساختمانی به معنای استفاده مطلوب از کلیه امکانات تاسیساتی و مهندسی است و در آرامش و رفاه ساکنین نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این میان تعمیر و نگهداری تاسیسات از اهمیت ویژه ای برخوردار است . استفاده از مصالح نوین ساختمانی نظیر دیوارهای خشک و پیش ساخته این امکان را برای ما فراهم می کند که عملیات نگهداری و تعمیر تاسیسات ساختمانی از کمترین هزینه، زمان و دردسری بخوردار باشد.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰
تقویم سال 1401
تقویم سال 1401
دانلود
برای دانلود تقویم سال 1401 روی لینک زیر کلیک نمایید . calendar-1401.pdf
۸ اسفند ۱۴۰۰