تمــــــــــــاس باما
phone icon
چگونگی نصب سمنت برد

چگونگی نصب سمنت برد

نحوه اجرای سمنت برد بر روی سقف و دیوارها و مزایای آن

نصب سمنت برد بسته به مکان مورد استفاده، به روش‌های متفاوتی قابل انجام است. سمنت برد صفحه سیمانی پیش ساخته‌ با الیاف طبیعی سلولز و سیلیس است و این ویژگی آن را منحصر به فرد نموده تا برای اکثر شرایط اقلیمی دارای ثبات باشد.

این مخلوط سیمانی همگن طی یک فرایند پیچیده که ماشین‌ چک نام دارد، تولید می‌شود و پروسه عمل‌آوری آن به دو صورت می‌تواند انجام شود که یک روش آن به صورت هوای خشک است و شیوه دیگر با دستگاه اتوکلاو انجام می‌شود. هر چند روش تولیدی دیگری به نام روش FLOW ON نیز برای تولید آن وجود دارد که نیاز به سرمایه کمتری دارد و همچنین فرایند تولیدی آسان‌تری محسوب می‌شود. 

۲۹ شهریور ۱۳۹۹

سمنت برد بر اساس مواد تشکیل دهنده خود در سه دسته به نام‌های فایبر سمنت برد، کلسیم سیلیکات و MGO برد قرار می‌گیرند که خواص و رفتار مکانیکی و موارد استفاده مشابهی دارند و چندان با یکدیگر تفاوت ندارند. مکان‌های استفاده از سمنت بردها با توجه به ابعاد و ضخامتشان متفاوت است و از جمله موارد کاربرد آن‌ها می‌توان به استفاده در نمای ساختمان، دیوارهای داخلی، پوشش دیوارهای پیش ساخته همچون پانل وال اسپید و... اشاره نمود.

مزایای اجرا و نصب سمنت برد بر روی دیوار پیش ساخته

از آنجایی‌ که در تولید سمنت بردها از اتوکلاو استفاده می‌شود، بنابراین دوام بسیار خوب و بالایی دارند و دارای انعطاف‌پذیری ویژه‌ای هستند. مصالح سنتی مانند سنگ دارای وزن زیادی هستند اما سمنت برد به دلیل وزن پایینی که دارد ایمنی ساختمان را در برابر عواملی مانند زلزله بالا می‌برد. نصب سمنت برد به صورت خشک و سریع سبب صرفه‌جویی مصرف آب در هنگام ساختمان سازی می‌شود. همچنین استفاده از سمنت برد به عنوان نمای ساختمان باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی نیز می‌گردد چرا که یک عایق خوب محسوب می‌شود. انعطاف‌پذیری بالای سمنت برد باعث شده است که قابلیت انحنا در آن افزایش یابد و این مورد در معماری نمای ساختمان می‌تواند زیبایی‌های ویژه و جالبی را به وجود آورد. از مزایای دیگر سمنت برد این است که هزینه‌های تعمیر و نگهداری در آن به طور قابل توجهی کاهش یافته است. به دلیل مزیت‌های بی شمار سمنت بردها، استفاده از آن‌ها در ساخت و ساز خشک بسیار افزایش یافته است.

مراحل نصب سمنت برد بر روی دیوار پیش ساخته

شیوه نصب سمنت برد و مراحل اجرای آن با توجه به مکانی که از آن استفاده می‌شود متفاوت است. به طور مثال برای استفاده این صفحات سیمانی در زیرزمین باید به دیوارهای جانبی آن تسمه زنی انجام شود. یا برای نصب سمنت برد بر روی سقف، اسکلت تی شکل مورد نیاز است. اما مراحل کلی نصب سمنت برد را می‌توان این گونه خلاصه نمود:

• محاسبه تعداد صفحات مورد نیاز

در ابتدا باید مکانی را که قرار است سمنت برد بر روی آن نصب شود، اندازه‌گیری نمود و سپس مساحت کل را به دست آورده و بر مساحت یکی از صفحه‌های سمنت برد تقسیم نمود تا تعداد صفحات مورد نیاز به دست آید. البته همیشه باید ۵ درصد از مساحت کل بیشتر در نظر گرفت تا پرتی و ضایعات نیز محاسبه شود.

• برش دقیق صفحات سمنت برد

مکانی که باید برش داده شود را در ابتدا باید دقیق اندازه‌گیری نموده و بر روی لبه صفحه نشانه‌گذاری کرد. سپس  با استفاده از دستگاه میز برش، برش انجام می‌شود تا از غیرگونیا و ناصاف شدن محل برش جلوگیری شود، حتی‌الامکان از برش با دستگاه فرز خودداری شود، تیغه‌های گرانیت برای برش این محصول مناسب‌تر است.

نصب سمنت برد بر روی سقف و دیوار

برای نصب سمنت برد روی سقف و دیوار باید توجه داشت که اول نصب سقف به اتمام رسانده شود و سپس نصب بر روی دیوار پیش ساخته آغاز گردد.

برای نصب سمنت برد بر روی دیوارهای پیش ساخته مثل پانل وال اسپید، بعد از اندازه‌گیری باید مکان قرار گرفتن آن بر روی اسکلت زیرسازی را تعیین نمود و سپس باید صفحات را بر روی دیوار قرار داد و پیچ نمودن صفحات را به فواصل ۱۶ اینچ از گوشه بالایی صفحه انجام داد. بین کف و صفحه پایینی باید تقریبا ۰.۵ اینچ فاصله وجود داشته باشد.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
کاربردهای دیوار پیش ساخته
کاربردهای دیوار پیش ساخته
دیوار پیش ساخته چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟
دیوارهای پیش ساخته جزء مصالح مدرن در ساختمان‌سازی هستند و با توجه به مزایای زیادی که دارند، می‌توانند به عنوان یک پوشش استفاده شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای بتنی و آجری باشند. دیوار پیش ساخته برای پوشش دیوارهای سوله و ساختمان، سردخانه، اتاق سرور و جداسازی داخل ساختمان به کار برده می‌شود.
۲۰ مهر ۱۳۹۹
نصب کناف و انواع آن
نصب کناف و انواع آن
گچ برگ یا کناف معمولی، مقاوم در برابر حریق، رطوبت و ...
دیوار کناف برای پارتیشن‌بندی فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیوار کناف یک دیوار غیر باربر و درای وال است. برای تولید دیوار کناف از قاب‌های فولادی سبک استفاده می‌شود که به بخش افقی آن رانر و به قسمت عمودی آن استاد می‌گویند. پانل های کناف به صورت یک یا چند لایه بر روی مقاطع C و U شکل رانر و استاد نصب می‌شوند. اتصال صفحات کناف به رانر و استاد به وسیله پیچ‌های مخصوصی انجام می‌گیرد. درزهایی که بین صفحات کناف به وجود می‌آید، به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری می‌شود طوری که صفحه‌ای کاملا یکپارچه حاصل می‌گردد. این صفحه یکپارچه قابلیت رنگ شدن، نصب کاشی، نصب کاغذ دیواری و یا هر پوشش دیگری را نیز دارد. 
۱۶ مهر ۱۳۹۹
ساخت و ساز خشک و مزایای آن
ساخت و ساز خشک و مزایای آن
معرفی ساخت و ساز خشک و وجه تمایز آن با مصالح سنتی
در تمام جوامع مصالح مورد نیاز ساخت و ساز به طور مستقیم از شرایط اقلیمی، فرهنگی، سنت، سلیقه و مواد اولیه تاثیر می‌گیرد، به عنوان مثال در مناطقی که جنگل‌های انبوه دارند، خانه‌ها عموما از چوب ساخته می‌شوند. ایران که کشوری است با اقلیم خشک و کویری است، مصالح عمده قابل استفاده شامل گل، سنگ و چوب بوده که به مرور زمان، جای خود را به مصالحی مانند آجر، سیمان، گچ، فولاد و آهن داده‌اند.
۸ مهر ۱۳۹۹
انا لله و انا الیه راجعون
انا لله و انا الیه راجعون
عرض تسلیت خدمت جناب آقای سید مجید اشرفی سعادت، ریاست محترم هیئت مدیره
بدینوسیله درگذشت پدر گرامی جناب آقای سید مجید اشرفی سعادت، ریاست محترم هیئت مدیره، را خدمت خانواده محترم و کلیه بازماندگان تسلیت عرض می‌‌نماییم.
۳۱ شهریور ۱۳۹۹