تمــــــــــــاس باما
phone icon
نصب کناف و انواع آن

نصب کناف و انواع آن

گچ برگ یا کناف معمولی، مقاوم در برابر حریق، رطوبت و ...

دیوار کناف برای پارتیشن‌بندی فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیوار کناف یک دیوار غیر باربر و درای وال است. برای تولید دیوار کناف از قابهای فولادی سبک استفاده میشود که به بخش افقی آن رانر و به قسمت عمودی آن استاد میگویند. پانل های کناف به صورت یک یا چند لایه بر روی مقاطع C و U شکل رانر و استاد نصب میشوند. اتصال صفحات کناف به رانر و استاد به وسیله پیچهای مخصوصی انجام میگیرد. درزهایی که بین صفحات کناف به وجود میآید، به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری میشود طوری که صفحهای کاملا یکپارچه حاصل میگردد. این صفحه یکپارچه قابلیت رنگ شدن، نصب کاشی، نصب کاغذ دیواری و یا هر پوشش دیگری را نیز دارد

۱۶ مهر ۱۳۹۹

در صورت استفاده از کناف دو یا سه لایه، فضای خالی بین صفحات به وسیله موادی پر می‌شود که عایق صوتی و حرارتی هستند. این فضای به وجود آمده بین صفحات کناف امکان دسترسی راحت به تجهیزات برق‌کشی ساختمان و تأسیسات مکانیکی مانند بالابر را فراهم می‌کند. در اجرای دیوار کناف باید از چسب درزگیر و بتونه استاندارد به طور کاملا اصولی و دقیق استفاده شود در غیر این صورت بعد از گذشت مدت زمان کوتاهی در سطح دیوار کناف ترک‌هایی به وجود می‌آید و پانل‌های کناف از هم جدا می‌شوند.

نحوه اجرای دیوار کناف

اجرای دیوار کناف بسیار آسان و سریع است. در ابتدای کار باید بخش افقی آن یا همان رانر فولادی سبک به وسیله میخ یا پیچ و رول‌پلاک به زمین و سقف روبروی هم متصل شود. بعد از آن استادهای فولادی سبک که قسمت عمودی این دیوارها هستند، بین رانرها قرار گرفته و به وسیله پیچ محکم می‌شوند. سپس یک وجه دیوار به وسیله پانل به استادها پیچ می‌گردد و اگر نیاز باشد بین دو وجه دیوار عایق قرار می‌گیرد و در انتها وجه دیگر دیوار با پانل کامل می‌شود.

انواع کناف

پانل کناف در دو نوع پانل گچی و پانل سیمانی تولید می‌گردد:

پانل گچی کناف دارای هسته گچی است که سطح و لبه‌هایش به وسیله کاغذ محکم و مخصوصی پوشیده شده است. به این پانل‌ها گچ برگ نیز می‌گویند. پانل گچی در انواع معمولی، مقاوم در برابر رطوبت، مقاوم در برابر حریق و رطوبت و مقاوم در برابر حریق و دیامانت (مقاوم در برابر رطوبت، آتش و ضربه) تولید می‌شود.

پانل گچی معمولی

این صفحات برای دیوارهای جداکننده، دیوارهای پوششی و سقف‌های کاذب و به طور کلی در سیستم‌های ساخت و ساز خشک و مکان‌هایی که خطر آتش‌سوزی در آن‌ها وجود ندارد، به کار برده می‌شوند.

پانل گچی مقاوم دربرابر رطوبت

مواد تشکیل‌دهنده این پانل های کناف ترکیبی از گچ و عناصر مقاوم به رطوبت است. این صفحات در آشپزخانه‌ها، سرویس‌های بهداشتی و مکان‌های دارای رطوبت به کار می‌روند. البته لازم به ذکر است که این پانل‌ها در برابر رطوبت مقاومند و این به معنای ضدآب بودن آن‌ها نیست.

پانل گچی مقاوم در برابر حریق

برای تولید این صفحات علاوه بر گچ از الیاف شیشه نیز استفاده می‌گردد. این نوع پانل کناف برای مکان‌هایی که نیاز به محافظت در برابر آتش دارند مانند پوشش ستون‌ها و تیرهای فولادی بسیار کاربرد دارد.

پانل گچی مقاوم در برابر رطوبت و آتش

ترکیبی از گچ، الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت این نوع پانل گچی را به وجود می‌آورد. این صفحات در مکان‌هایی استفاده می‌شوند که هم خطر آتش‌سوزی در آن‌ها وجود دارد و هم رطوبت بالایی دارند. از جمله کاربردهای این نوع پانل‌ها در چاه‌های تأسیساتی است.

پانل گچی دیامانت

این پانل دارای یک هسته گچی است که در هر دو سمت آن روکش کاغذی مقاوم وجود دارد. این صفحات دارای ویژگی‌هایی هستند که به آن‌ها استحکام و مقاومت مکانیکی بالایی را داده است. علاوه بر این مقاومت در برابر آتش، عایق‌بندی صوتی و حرارتی نیز در آن‌ها حفظ شده است.

پانل سیمانی کناف

به پانل سیمانی کناف آکواپانل یا سمنت برد نیز می‌گویند. در این صفحات ترکیبی از سیمان پرتلند، آهک، سنگ‌دانه‌های سبک، پرلیت منبسط شده و مواد افزودنی ویژه‌ای به کار رفته است که قسمت پشت و رو و لبه‌های آن با شبکه‌ای از الیاف شیشه یا فایبرگلاس پوشیده شده است. این پانل دارای انواع خارجی، داخلی و اسکای لایت است که هر نوع آن با توجه به مکانی که استفاده می‌شود، انتخاب می‌گردد. نوع خارجی برای دیوارهای خارجی ساختمان و نما به کار می‌رود. نوع داخلی آن برای دیوارهای داخلی استفاده می‌شود. اسکای لایت نیز برای سقف‌های کاذبی که بیشتر در معرض رطوبت و آبریزی هستند مانند استخرها و آشپزخانه‌های صنعتی به کار برده می‌شود.

 

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
عوامل موثر در گزینش نوع دیوارهای پیش ساخته در صنعت ساختمان
عوامل موثر در گزینش نوع دیوارهای پیش ساخته در صنعت ساختمان
دیوار های پیش ساخته و ویژگی های آن
سیستم‌های ساختمانی مختلف جهت اجرای تیغه‌های داخلی و دیوارهای پیرامونی شامل سیستم‌های ساختمانی سنتی و مدرن می‌باشند. صنعتی‌سازی در دنیای ساخت وساز مدرن، سازندگان را به سمت سبک سازی و استفاده از مصالح پیش ساخته سوق داده است. استفاده از دیوار پیش ساخته در صنعت ساختمان‌سازی راه حل مناسبی جهت سبک سازی ساختمان‌ها می‌باشد. 
۴ آذر ۱۳۹۹
نقش ديوار پيش ساخته در ایمنی ساختمان
نقش ديوار پيش ساخته در ایمنی ساختمان
مقاومت دیوارهای پیش ساخته در برابر زلزله
بلایای طبیعی به ویژه زلزله همواره باعث ایجاد خسارات جانی و مالی جبران‌ناپذیری برای دولت‌ها و جوامع شده ‌است. با پیشرفت صنعت معماری و ساخت بناهای گوناگون، مسئله ایمنی و افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر این عوامل نیز مطرح شد. بنابراین یافتن راه‌های بهینه در ساخت و ساز که در کنار کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت، ایمنی کافی را برای سازه ایجاد کند، به چالشی بزرگ برای مهندسان و طراحان این حوزه تبدیل شده است. طراحی انواع دیوارهای پیش ساخته مقاوم شده همچون پانل وال اسپید و گچبرگ (کناف) راه حلی بود که علاوه بر کاهش وزن سازه، کاهش هزینه‌ها و سرعت ساخت، تا حد مطلوبی باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله شده‌ است.
۲۶ آبان ۱۳۹۹
اهمیت دیوار پیش ساخته در حفظ امنیت شرکت‌ها
اهمیت دیوار پیش ساخته در حفظ امنیت شرکت‌ها
کاربرد دیوار پیش ساخته برای اتاق سرور
با پیشرفت صنایع مختلف، نیاز به ساخت بناهای مقاوم برای حفاظت از تجهیزات، دستگاه‌ها و ... افزایش یافت. با توجه به نوع صنعت و نیازهای متفاوت هر کدام، استفاده از مصالح ساده و ساخت و سازهای قدیمی برای این صنایع کافی نبود. کلین روم‌ها، اتاق‌های سرور و سردخانه‌ها و مکان‌هایی از این قبیل نیاز به دیوارهایی داشتند که علاوه بر حفظ شکل ظاهری بنا دارای ایمنی، مقاومت و پوشش مناسب باشند. بنابراین دیوارهای پیش ساخته راه مناسبی برای ساخت اين بناها با ویژگی‌های منحصر به فردی بوده که به شکلی نوآورانه اين نياز در صنايع مختلف را مرتفع كردند. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی دیوار پیش ساخته در اتاق‌های سرور بپردازیم.
۱۱ آبان ۱۳۹۹
کاربردهای دیوار پیش ساخته
کاربردهای دیوار پیش ساخته
دیوار پیش ساخته چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟
دیوارهای پیش ساخته جزء مصالح مدرن در ساختمان‌سازی هستند و با توجه به مزایای زیادی که دارند، می‌توانند به عنوان یک پوشش استفاده شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای بتنی و آجری باشند. دیوار پیش ساخته برای پوشش دیوارهای سوله و ساختمان، سردخانه، اتاق سرور و جداسازی داخل ساختمان به کار برده می‌شود.
۲۰ مهر ۱۳۹۹