تمــــــــــــاس باما
phone icon
3 مزیت استفاده از دیوار سبک در مناطق زلزله خیز

3 مزیت استفاده از دیوار سبک در مناطق زلزله خیز

کاهش بار مرده ساختمان با استفاده از دیوارهای وال اسپید

دیوار سبک از جمله مصالح ساختمانی است که امروزه برای کاهش وزن سازه‌ها و سبک سازی ساختمان، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. استفاده از دیوار سبک برای مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله از جمله اقداماتی است که در تمام دنیا مخصوصا مناطق زلزله خیز مانند کشور ما ایران باید انجام گیرد.

۲۲ مرداد ۱۳۹۹

زمین لرزه‌ها بلایای طبیعی هستند که در همه جای دنیا ممکن است به وقوع بپیوندند. انسان‌ها برای اینکه از این بلایای طبیعی در امان باشند به بهبود کیفیت و مقاوم‌سازی ساختمان‌ها پرداخته‌اند. سبک سازی ساختمان در کاهش خسارت‌های زلزله نقش بسزایی دارد. به طور کلی سبک سازی باعث می‌شود که ارتعاشات زلزله اثر کمتری بر سازه داشته باشد و نیروی مخرب ناشی از آن را تا حدود زیادی کاهش دهد.

تعداد زیادی از زمین لرزه‌هایی که اتفاق می‌افتند، شدت زیادی ندارند و خسارات زیادی برجای نمی‌گذارند؛ اما اگر ساختمان در منطقه زلزله‌خيز قرار گرفته باشد و تعداد این لرزش‌ها افزایش پیدا کند، احتمال آسیب دیدن بنا به مرور زمان بالا می‌رود. بنابراین لازم است که در زمان ساخت ساختمان، مقاومت در برابر زمین لرزه را نیز در نظر بگیریم.

برای کاهش میزان خرابی‌های زلزله وزن ساختمان باید کم شود. برخلاف تصوری که بسیاری از مردم دارند، استفاده از روش‌های سبک سازی ساختمان اغلب نه تنها هزینه‌بر و پرزحمت نیست، بلکه می‌تواند زمان و هزینه ساخت و ساز را نیز کاهش دهد. استفاده از دیوارهای سبک یکی از راهکارهای مناسب برای کاهش وزن بنا هستند که این دیوارها در انواع مختلف با کاربردهای متفاوتی ارائه می‌شوند. استفاده از دیوارهای سبک علاوه بر کاهش وزن کلی ساختمان، سبب افزایش سرعت ساختمان سازی نیز می‌شود.

دیوار پیش ساخته وال اسپید نوعی دیوار سبک است که امروزه از این دیوار به دلیل کاهش وزن مرده ساختمان استفاده می‌شود. علت نامگذاری این دیوارها به این خاطر است که برای اجرا و نصب آن‌ها هیچ گونه مصالح ساختمانی نیاز نیست و به صورت آماده در محل نصب می‌شوند.

پانل وال اسپید چون دارای اتصالات مفصلی است در برابر زمین لرزه آزادی عمل بهتری دارد و همچنین به دلیل وزن پایین، سبب کاهش نیروی مؤثر زلزله می‌شود. این دیوار سبک به دلیل ساختار خاص خود می‌تواند وزن ساختمان‌های مرتفع را به طور چشمگیری کاهش دهد.

اثر موضعی زلزله بر اجزای غیرسازه‌ای

توجه به این نکته ضروری است که منظور از اصطلاح "مقاوم سازی" بهبود عملکرد اجزائ ساختمان در برابر نیروی زلزله است نه مقاومت در برابر آن. بنابراین هرچقدر مصالح به کار رفته در ساختمان انعطاف پذیری بالاتری داشته باشند، میزان خسارات مالی و جانی کاهش پیدا خواهد کرد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، متخصصین صنعت ساخت و ساز، توانسته‌اند دیوارهای سبکی با وزن ۴.۵ کیلوگرم را طراحی و تولید نمایند که به وسیله آن از تخریب ساختمان‌ها در اثر زلزله و خسارت‌های ناشی از آن جلوگیری نمایند.

با توجه به اینکه کشور ایران جزء کشورهای زلزله‌خیز است، اهمیت دادن به این موضوع در زمان ساختمان‌سازی امری مهم و ضروری است. قطعا اگر در زمان ساخت و ساز ساختمان‌های سر پل ذهاب دیوارهای سبک شناخته و استفاده شده بودند، این میزان خسارت به بار نمی‌آمد و هموطنان عزیزمان آسیب کمتری می‌دیدند. بنابراین لازم و ضروری است که تأثیر نیروهای زلزله بر روی اجزای غیرسازه‌ای به ویژه دیوارها را جدی گرفت.

تاثیر دیوار های سبک در کاهش آسیب‌های ناشی از زمین لرزه

وقتی زلزله‌ای رخ می‌دهد، ریزش ساختمان و دیوارها برای انسان‌ها بسیار خطرناک هستند و آواری که به وجود می‌آید یاری رسانی به مصدومین را بسیار سخت و دشوار می‌کند. قطعا اگر حجم آوار زیاد باشد، احتمال زنده ماندن آسیب دیدگان به مراتب کمتر خواهد بود. علاوه بر این اگر در سازه‌ای دیوارها نقش باربری را داشته باشند، ریزش آن‌ها باعث از بین رفتن کل ساختمان خواهد شد. بنابراین اجزای غیرسازه‌ای نیز باید خود در برابر زلزله مقاوم باشند تا به ساختمان در زمان وقوع زلزله خسارت کمتری وارد شود.

دیوار سبک تشکیل شده از سازه‌های گالوانیزه و یونولیت است که اگر در ساختمان‌هایی با طبقات زیاد نیز استفاده شود بار مرده ساختمان زیاد نشود. همچنین لازم به ذکر است که این نوع از دیوارها عایق حرارت و صوت هستند که استفاده از آن‌ها مانع از ورود صدای هیاهوی خیابان و گرمای بیرون به داخل ساختمان می‌شود. استفاده از دیوارهای سبک برای دیوار کشی ساختمان مقرون به صرفه‌تر از دیوار کشی‌های سنتی است، زیرا دیگر نیازی به استفاده از میلگرد و بتن و آجر نیست.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰