تمــــــــــــاس باما
phone icon
مزایا و اهمیت سبک سازی ساختمان در ایران

مزایا و اهمیت سبک سازی ساختمان در ایران

مزایای دیوارهای سبک و استفاده از آن‌ها در ساخت و ساز

سبک سازی ساختمان پدیده‌ای است که در سال‌هاي اخير در صنعت ساختمان كشور بررسی و اعمال می‌شود. سبك سازي راهی است برای جلوگیری از خسارات ناشی از خرابی، کاهش هزینه‌ها، پایدارسازی بیشتر سازه، به خصوص در مقابل بارهاي ناشی از زلزله. در مقاله پيش رو به سبک سازی و مزایای آن می پردازيم.

۱۱ مرداد ۱۳۹۹

در گذشته استفاده از مصالح سنتی مانند آجر، سنگ، بلوک سفالی و سیمانی در ساختمان‌ها رواج بسیار داشت که البته همچنان جزو مصالح پر کاربرد ساختمانی هستند. این مصالح به عنوان عایق حرارتی و صوتی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دادند اما در برابر حوادثی شامل زلزله، سیل و بادهای شدید ناکارآمد بودند. اما امروزه با ظهور تکنولوژی‌های جدید در صنعت ساخت و ساز، مصالح جدیدي پا به اين عرصه گذاشتند که علاوه بر تامین عایق‌های حرارتی و رطوبتی مناسب، با سبک کردن وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی‌ اقتصادی، در مقابل حوادث بیرونی نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می‌دهند.

همانطور که می‌دانیم هر چه ساختمان سبک‌تر باشد علاوه بر صرفه جویی در مرحله اجرا، مطابق با آیین نامه‌های موجود مقاومت خوبی در برابر زلزله از خود نشان می‌دهد و نیروهای زلزله از نظر خرابی و خسارات تاتیر کمتری روی سازه خواهند گذاشت.

به طور کلی ۲ راه برای سبک سازی ساختمان می توان در نظر گرفت. اولین راه بهره گیری از طراحی مناسب سازه است که مصالح با حداقل وزن ممكن در نظر گرفته شده باشد. دومین و متداول‌ترین راه نيز استفاده از مصالح سبک ساختمانی است.

استفاده از دیوارهای پیش ساخته وال اسپید به عنوان دیوار داخلی و خارجی با داشتن وزن بسیار پایین، وزن کلی ساختمان و مصالح مصرفی ساخت اسکلت را به شدت کاهش می‌دهد که این امر علاوه بر صرفه جویی اقتصادی، مقاومت ساختمان را در برابر نیروهای زلزله افزایش داده و در دراز مدت نیز باعث صرفه جویی در انرژی و هزینه‌های آن می‌شود.

از مزایای سبک سازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مقاومت در برابر زلزله و خرابی
  • کاهش وزن ساختمان
  • کاهش هزینه های اجرایی ساختمان
  • صرفه جویی انرژی
  • اجرای سریع
  • کاهش پرت مصالح

امید است با افزایش دانش فنی در سبک سازی، استفاده از مصالح سبک و به خصوص دیوارهای پیش ساخته روز به روز در صنعت ساختمان گسترش یابد.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰