برای ارتباط با واحد فروش در روزهای تعطیل، می‌توانید با شماره 09129404600 تماس بگیرید.
تمــــــــــــاس باما
phone icon
نقش ديوار پيش ساخته در ایمنی ساختمان

نقش ديوار پيش ساخته در ایمنی ساختمان

مقاومت دیوارهای پیش ساخته در برابر زلزله

بلایای طبیعی به ویژه زلزله همواره باعث ایجاد خسارات جانی و مالی جبران‌ناپذیری برای دولت‌ها و جوامع شده ‌است. با پیشرفت صنعت معماری و ساخت بناهای گوناگون، مسئله ایمنی و افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر این عوامل نیز مطرح شد. بنابراین یافتن راه‌های بهینه در ساخت و ساز که در کنار کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت، ایمنی کافی را برای سازه ایجاد کند، به چالشی بزرگ برای مهندسان و طراحان این حوزه تبدیل شده است. طراحی انواع دیوارهای پیش ساخته مقاوم شده همچون پانل وال اسپید و گچبرگ (کناف) راه حلی بود که علاوه بر کاهش وزن سازه، کاهش هزینه‌ها و سرعت ساخت، تا حد مطلوبی باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله شده‌ است.

۲۶ آبان ۱۳۹۹

زلزله و نیروهای وارده بر ساختمان

با بررسی معادلات پایه این موضوع مشخص می‌شود که در هنگام زلزله، انرژی پوسته زمین به ناگاه آزاد شده و با حرکت زمین باعث اعمال نیروی اینرسی خارجی به سازه می‌شود. این نیروی آزاد شده باعث ایجاد فشار از جهات مختلفی به سازه می‌شود که در صورت بالا بودن میزان فشار، تخریب ساختمان را به همراه خواهد داشت. در واقع هرچه نیروی اینرسی خارجی بیش‌تر باشد، آسیب‌های وارده به ساختمان بیش‌تر خواهد بود و در صورت افزایش این نیرو، با خطر تخریب مواجه خواهیم بود.

عوامل مختلفی باعث ناپایداری سازه در هنگام زلزله خواهد شد که به بررسی مهم‌ترين آن‌ها می‌پردازيم:

• نيروهای وارده ناشی از وزن سازه:

آن‌چه که در این معادله مهم است، مفهوم جرم است. در صورت حذف جرم از معادله، نیروی اینرسی به مقدار بسیار ناچیزی تبدیل خواهد شد. اما این امر غیرممکن است. جرم در سازه به واسطه استفاده از مصالح ایجاد خواهد شد. با توجه به این موضوع مشخص خواهد شد،که در صورت استفاده از مصالح سبک و استفاده از روش‌های جایگزین مقاوم‌سازی به ‌جای استفاده از مصالح سنگین و فراوان می‌توان خطر تخریب بنا توسط زلزله را تا حد زیادی کاهش داد. تا اینجا به بررسی آثار مخرب ناشی از وزن زیاد سازه پراختیم. اما عامل دیگری در ناپایداری سازه در هنگام وقوع زلزله نیز دخیل است.

• اثر موضعی:

اجزای غيرسازه‌ای بايد به درستی به سازه متصل شده باشند. بررسی‌ها نشان داده ‌است كه ديوارهای سبک پيش ساخته به خوبی در مقابل شتاب‌های گرانشی بزرگ نيز مقاومت داشته ‌اند. اثر موضعی اجزای غيرسازه‌ای را دست كم نگيريد. هرچه حجم و گستردگی آوار بيش‌تر باشد، آواربرداری نيز دچار مشكل خواهد شد. بنابراين پانل وال اسپید یا پانل کناف از حجم و وزن سازه كاسته و با داشتن اتصالات مقاوم به كاهش خطرات ناشی از وقوع زلزله و خرابی سازه كمک خواهد كرد.

• اتصالات سازه:

یکی دیگر از عوامل موثر در تخریب‌های ناشی از وقوع زلزله، عدم رعایت استانداردهای اجرا و اتصال اصولی دیوارها به سازه است. محل‌های اتصال همواره تحت تاثیر نیروهای ناشی از زلزله هستند. در صورتی ‌که اتصالات به درستی اجرا نشده باشند، ناپایداری‌های ناشی از زلزله در محل‌ اتصالات افزایش خواهد یافت. بنابراین دیوارهای پیش ساخته جدید همچون پانل پیش ساخته وال اسپید و یا کناف با اتصالات استاندارد و مستحکم از این اتفاق جلوگیری خواهد کرد.

پانل پیش ساخته

پانل پیش ساخته وال اسپید نوعی دیوار غیرباربر است که وظیفه اصلی آن تقسیم فضاها از یکدیگر است. برای ساخت این دیوارها از قاب‌های سبکی استفاده می‌شود که با استفاده از یک یا چند لایه گچ، سیمان و ... پوشش داده می‌شوند. وزن پانل پیش ساخته به شدت کاهش یافته و در نتیجه نیروهای مخرب ناشی از زلزله نیز کاهش خواهد یافت. این دیوارها قابلیت نصب و جداسازی آسانی داشته و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی قابل اجرا هستند.

بررسی‌ها نشان داده ‌است که پانل پیش ساخته وال اسپید یا کناف، به میزان ۶۰-۹۰ درصد سبک‌تر از سایر دیوارهای بنایی مرسوم است. بنابراین تا حد زیادی باعث کاهش وزن سازه و در نتیجه کاهش نیروهای مخرب در هنگام زلزله خواهد شد. با توجه به تست‌های انجام شده در آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت، مشخص شده که این دیوارهای پیش ساخته نوین جزء مقاوم‌ترین سازه‌ها در کنترل تنش‌ها و مقاومت در برابر زلزله است. این سازه برای تنش‌های عمودی ناشی از زلزله تا حدود g۵ مقاوم خواهد بود.

به ‌كارگيری ديوار سبک در ساخت و ساز خشک، علاوه بر داشتن ظاهر متنوع و زيبا، مقاومت بالایی در مقابل زلزله خواهد داشت. اين ديوار با كاهش محسوس وزن و اجرای اتصالات مستحكم، باعث كاهش خروج صفحات و ناپايداری آن‌ها در زمان زلزله می‌شود. اين اجزا نيروهای حاصل از زلزله را تا ميزان زيادی به درستی مهار كرده و به سمت زمين هدايت می‌كنند و با افزايش ایمنی ساختمان باعث كاهش خطرات حاصل از تخريب در هنگام وقوع اين بلای طبيعی می‌گردد.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
چرا باید از درای وال در ساختمان سازی استفاده کنیم؟
چرا باید از درای وال در ساختمان سازی استفاده کنیم؟
استفاده از دیوار خشک در ساختمان‌سازی مدرن
پانل سبک یک نوع دیوار پیش ساخته است که امروزه در صنعت ساختمان سازی نسبت به قبل بیشتر استفاده می‌شود. به منظور سریع‌تر کردن فرایند ساخت و ساز از این نوع دیوار پیش ساخته استفاده می‌شود و در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌گردد. این نوع از پانل های سبک در کارخانه تولید شده و سپس به محل مورد نظر انتقال داده می‌شود و سپس نصب و به هم چسباندن این قطعات یا دیوارهای پیش ساخته در محل انجام می گیرد.
۱۶ تیر ۱۴۰۰
پنجمین نمایشگاه و همایش ساختمان پایدار
پنجمین نمایشگاه و همایش ساختمان پایدار
حضور وال اسپید در همایش ساختمان پایدار در بوستان گفتگوی تهران
پنجمین نمایشگاه و همایش ساختمان پایدار در تاریخ ۲۳ الی ۲۵ تیرماه ۱۴۰۰، ساعت ۹ لغایت ۱۷، در بوستان گفتکوی تهران برگزار خواهد شد. وال اسپید تولیدکننده دیوارهای سبک و پانل های پیش ساخته در این نمایشگاه حضور می‌یابد. شما می‌توانید برای بازدید از غرفه وال اسپید و آشنایی با دیوار پیش ساخته وال اسپید به سالن تهران غرفه E29 مراجعه نمایید.
۱۵ تیر ۱۴۰۰
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان در مشهد برگزار می‌گردد
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان در مشهد برگزار می‌گردد
حضور وال اسپید در نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان (عمران و معماری) صنایع سرمایشی و گرمایشی مورخ ۲۲ الی ۲۵ تیرماه، ساعت ۱۵ تا ۲۲ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی مشهد برگزار خواهد شد. وال اسپید، تولیدکننده نسل جدید دیوارهای غیرباربر، در این نمایشگاه حضور خواهد یافت. شما می‌توانید برای بازدید از غرفه و آشنایی با پانل پیش ساخته وال اسپید به سالن بهار، غرفه ۶/۱ مراجعه نمایید.
۲ تیر ۱۴۰۰
سبک سازی ساختمان با دیوار پیش ساخته
سبک سازی ساختمان با دیوار پیش ساخته
سبک سازی و مقاوم سازی با استفاده از دیوارهای سبک و پیش ساخته
با پیشرفت تکنولوژی در صنعت ساخت و ساز، سبک سازی و تسریع عملیات ساختمان سازی بیش از پیش مورد توجه مهندسین این حوزه قرار گرفته است. استفاده از مصالحی همچون فولاد، بتن و سایر مصالح سنتی علاوه بر این که باعث سنگین‌تر شدن ساختمان می‌شود، در برابر زلزله آسیب دیده و خطر جانی به دنبال دارد. همچنین باتوجه به شرایط اقلیمی در تمام فصول سال امکان بتن ریزی یا عملیاتی که باید در شرایط دمایی خاصی انجام شوند وجود ندارد. امروزه سیستم‌های پیش ساخته به راحتی این مشکلات را حل کرده و مزایای بسیاری نسبت به سیستم سنتی دارد. یکی از اجزای این سیستم، دیوار پیش ساخته است که در ادامه به توضیح مختصری درباره آن می‌پردازیم.
۲۵ خرداد ۱۴۰۰