تمــــــــــــاس باما
phone icon
نقش دیوار پیش ساخته در صنعتی سازی ساختمان مدرن

نقش دیوار پیش ساخته در صنعتی سازی ساختمان مدرن

صنعتی سازی ساختمان از دیگر مزایای پیش ساخته سازی

دیوار پیش ساخته از مصالح ساختمانی با قدمت طولانی مربوط به دوران روم باستان محسوب می‌شود که امروزه در صنعت ساختمانسازی دارای محبوبیت زیادی است. در طول تاریخ تمدن بشر، نیاز به مسکن از جمله نیازهای اساسی و حیاتی برای انسان بوده است که این نیاز در زمان‌های مختلف با توجه به مسایل اجتماعی و اقتصادی مربوط به آن دوره، به روش‌های متفاوتی رفع شده است. توسعه شهرها و رشد زیاد جمعیت در دنیا سبب شد که در ساختمان‌سازی فناوری‌هایی به کار گرفته شود و اختراعات و دستاوردهای بسیاری به وجود آید تا نیاز به مسکن با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری رفع گردد. بنابراین روش‌هایی همچون استفاده از دیوارهای پیش ساخته به عنوان یکی از دستاوردها در زمینه صنعت ساختمان‌سازی مدرن به طور چشمگیری توسعه پیدا کرد. 

۲۴ شهریور ۱۳۹۹

امروزه در کشور ما ایران نیز مانند بسیاری از نقاط دنیا، با افزایش جمعیت و نیاز به مسکن، روش‌هایی که سبب تسریع در روند ساخت و ساز و کاهش هزینه‌ها شود بیش از پیش مورد توجه واقع شده است. استفاده از دیوار پیش ساخته و ساخت و ساز خشک از جمله این روش‌هاست.
ساخت دیوارهای پیش ساخته در کارخانه زیر نظر افراد مجرب، با کنترل کیفیت و کاملا استاندارد انجام می‌گیرد و سپس به طور آماده برای نصب، به محل مورد نظر انتقال داده می‌شود. مزیت دیوار پیش ساخته محدود به سرعت بخشیدن به روند ساخت و ساز نیست و از دیگر مزایای آن می‌توان به مقاومت در برابر رطوبت و حرارت و نفوذ حشراتی مانند موریانه، کاهش وزن ساختمان و درنتیجه افزایش عمر مفید ساختمان، کاهش مصرف مصالح در ساختمان‌سازی، کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها به دلیل عایق بودن و همچنین افزایش استحکام ساختمان به واسطه توپر بودن دیوارهای پیش ساخته اشاره نمود.

چرا باید ساختمان سازی را صنعتی نمود؟

در مقابل روش‌های سنتی ساختمان‌سازی که معایب زیادی داشت، برای طراحی و اجرای ساختمان‌ها، استفاده از سیستم‌های صنعتی می‌تواند بسیار مؤثر واقع شود. در روش‌های سنتی هزینه‌های ساخت بالاست و مدت زمان اجرای ساخت و ساز بیشتر از روش‌های صنعتی است، در نتیجه میزان اتلاف انرژی تا زمان بهره‌برداری ساختمان نیز افزایش می‌یابد.

از معایب دیگر روش‌های سنتی می‌توان به وزن بالای ساختمان اشاره نمود که باعث می‌شود در برابر عواملی مانند زلزله استحکام لازم را نداشته و خطر واژگونی ساختمان همواره وجود داشته باشد. در سیستم‌های سنتی به دلیل عدم استفاده از مصالح و فناوری‌های جدید، عمر ساختمان به طور چشمگیری کاهش می‌يابد.
به طور کلی صنعتی‌‌سازی دربرگیرنده تمام روش‌هایی است که کار تولید را با ایده‌های خلاقه و نوین انجام می‌دهد و با بهینه کردن کاربرد تجهیزات و فناوری در فرایندها، میزان استفاده نیروی انسانی و منابع را به طور مشخصی بهبود می‌بخشد.

مفهوم کلی صنعتی‌سازی ساختمان علاوه بر پیش ساخته‌سازی واحدهای اجرایی، دربرگیرنده مدولاریزاسیون، پیش مونتاژ، کاربرد مصالح جدید در پروسه تولید و به کارگیری تکنولوژی‌های به روز در ساختمان‌سازی نیز هست. برای صنعتی‌‌سازی، زیرساخت‌های فنی و اقتصادی باید فراهم آید و متخصصین مرتبط با آن تربیت شوند. در صنعتی‌‌سازی ساختمان باید اجزای ساختمان با توجه به ابعاد مصالح استاندارد و بر طبق آیین‌نامه‌های ساختمانی طراحی و تولید گردند.

استفاده از ساخت و ساز خشک و به کاربردن مصالح پیش ساخته مانند دیوارهای پیش ساخته در روند صنعتی شدن ساختمان مؤثر است. برای ایجاد این تحول بزرگ در ساختمان‌سازی باید موارد اساسی و مهم زیادی را مورد توجه قرار داد. به طور مثال دیوارهای پیش ساخته قسمت خارجی ساختمان باید به طور یکپارچه با نما و پنجره‌ها تولید شوند و بعد در جایگاه مناسب خود در بخش خارجی ساختمان قرار گیرند.
جایگزین کردن روش‌های سنتی سفت کاری و نازک کاری در ساختمان‌ها با روش‌های جدید و پیشرفته صنعتی سبب تسریع ساخت و تسهیل عملیات ساختمانی و در نتیجه بازگشت بسیار سریع‌تر سرمایه می‌گردد.

دیوار پیش ساخته داخلی

دیوار پیش ساخته در داخل منزل برای جداسازی دیوارهای اتاق پذیرایی و آشپزخانه و یا بخش‌هایی دیگر به کار برده می‌شود. برای دیوارهای داخلی در ساخت و ساز خشک می‌توان از پانل وال اسپید استفاده کرد و با انواع مواد ملاتی یا مصالح مدرن همچون گچبرگ، سمنت برد و...، پوشش داد. انواع دیوار پیش ساخته راحت و سریع نصب می‌شود و همچنین کمترین قدرت تخریب را دارد بنابراین بهترین انتخاب برای داخل منزل به شمار می‌آید.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
انا لله و انا الیه راجعون
انا لله و انا الیه راجعون
عرض تسلیت خدمت جناب آقای سید مجید اشرفی سعادت، ریاست محترم هیئت مدیره
بدینوسیله درگذشت پدر گرامی جناب آقای سید مجید اشرفی سعادت، ریاست محترم هیئت مدیره، را خدمت خانواده محترم و کلیه بازماندگان تسلیت عرض می‌‌نماییم.
۳۱ شهریور ۱۳۹۹
بیستمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته قائمشهر
بیستمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته قائمشهر
حضور وال اسپید در نمایشگاه تخصصی ساختمان و صنایع وابسته
بیستمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان و صنایع وابسته در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی استان مازندران، قائمشهر در تاریخ ۸ لغایت ۱۱ مهر ۱۳۹۹ برگزار خواهد شد.
۳۱ شهریور ۱۳۹۹
حضور وال اسپید در بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان تهران
حضور وال اسپید در بیستمین نمایشگاه صنعت ساختمان تهران
برگزاری بیستمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان در تهران-شهریور ۹۹
بیستمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در تاریخ ۲۰ لغایت ۲۳ شهریور ۹۹ در محل دائمی نمایشگاه‌‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.
۱۶ شهریور ۱۳۹۹
چگونگی نصب سمنت برد
چگونگی نصب سمنت برد
نحوه اجرای سمنت برد بر روی سقف و دیوارها و مزایای آن
نصب سمنت برد بسته به مکان مورد استفاده، به روش‌های متفاوتی قابل انجام است. سمنت برد صفحه سیمانی پیش ساخته‌ با الیاف طبیعی سلولز و سیلیس است و این ویژگی آن را منحصر به فرد نموده تا برای اکثر شرایط اقلیمی دارای ثبات باشد. این مخلوط سیمانی همگن طی یک فرایند پیچیده که ماشین‌ چک نام دارد، تولید می‌شود و پروسه عمل‌آوری آن به دو صورت می‌تواند انجام شود که یک روش آن به صورت هوای خشک است و شیوه دیگر با دستگاه اتوکلاو انجام می‌شود. هر چند روش تولیدی دیگری به نام روش FLOW ON نیز برای تولید آن وجود دارد که نیاز به سرمایه کمتری دارد و همچنین فرایند تولیدی آسان‌تری محسوب می‌شود. 
۲۹ شهریور ۱۳۹۹