تمــــــــــــاس باما
phone icon
آشنایی با انواع دیوار پیش ساخته

آشنایی با انواع دیوار پیش ساخته

انواع دیوارهای پیش ساخته

دیوارهای پیش ساخته، دیوارهای آماده‌ای هستند که در صنعت ساختمان‌سازی امروزه از آن بسیار زیاد استفاده می‌شود. دیوارهای پیش ساخته انواع گوناگونی دارد. جالب است بدانید، قدمت دیوار پیش ساخته به زمان روم باستان باز می‌گردد، اما در کشور ایران جز یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است.

در واقع یکی از بهترین جایگزین‌های دیوارهای سنتی که با آجر و ملات ساخته می‌شدند، هستند. شاید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیوار پیش ساخته، سرعت در ساخت و ساز ساختمان‌ها است. در ادامه با انواع دیوارهای پیش ساخته و مزیت‌های آن آشنا خواهید شد. 

۲۷ خرداد ۱۳۹۹

انواع دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته نیز همانند سایر مصالح ساختمانی دارای انواع مختلفی است:

۱- دیوار پیش ساخته گچی

دیوارهای پیش ساخته گچی از آب، گچ و الیاف سبک تولید می‌شوند. بهتر است توجه نمایید، الیافی که در آن استفاده می‌شود حتما از الیاف غیر حساسیت‌‎زا هستند. همچنین دانه‌های گچی که برای دیوار پیش ساخته گچی استفاده می‌شود، گچ‌دانه ریز است. این دیوارهای گچی به نحوی ساخته می‌‌شوند که نر و مادگی دارند تا زمانی که کنار یکدیگر قرار گرفتن در هم قفل شوند.

برای اتصال دیوار پیش ساخته گچی از ملاتی که از گچ ساخته شده است استفاده می‌شود و درزهای آن پر می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای دیوارهای گچی پیش ساخته، جداسازی فضای داخلی ساختمان است و لازم به ذکر است که دیوارهای پیش ساخته جز آن دسته از دیوارهای غیر باربر قرار می‌گیرد. بهتر است بدانید دیوارهای گچی نیز خود به انواع مختلفی همچون، توپر، سوراخ دار، ضد آب و ... تقسیم‌بندی می‌شوند.

توجه داشته باشید، هر یک از انواع دیوارهای پیش ساخت گچی کاربردهای متفاوتی دارند. یعنی اگر می‌خواهید وزن ساختمان حداقل وزن ممکن را داشته باشد، بهتر است از دیوارهای پیش ساخته گچی سوراخ‌دار استفاده نمایید، زیرا وزن این نوع دیوار پیش ساخته تا حد زیادی نسبت با سایر آن‌ها کمتر است. همچنین از دیوارهای پیش ساخته ضد آب برای فضاهایی از ساختمان همچون سرویس بهداشتی و آشپزخانه می‌توان استفاده نمود. توجه داشته باشید، ضخامت این نوع از دیوارهای پیش ساخته حدود ۵۰ الی ۱۵۰ میلی‌متر است.

۲- دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی از سیمان، سنگ‌دانه، آب و ... تشکیل شده است. جالب است بدانید، استفاده از دیوارهای بتنی می‌تواند هزینه اجرا نمای ساختمان را تا میزان قابل توجهی کاهش داد. زیرا این نوع از دیوارهای پیش‌ساخته نمای ظاهری تقریبا زیبایی دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دیوارهای پیش ساخته بتنی، مقرون به صرفه بودن و نصب سریع و راحت آن است.

بهتر است توجه داشته باشید، دیوار پیش ساخته بتنی را می‌توان در ابعاد مختلف با توجه به فضایی که می‌خواهید از آن استفاده نمایید، سفارش دهید. دیوار پیش ساخته بتنی را می‌توان با استفاده از دو روش سیستم سازه‌ای و غیرسازه‌ای قابلیت اجرا شدن را دارند. مهم‌ترین مزیت دیوار پیش ساخته بتنی، می‌توان به عایق حرارت و صوتی بودن آن اشاره نمود.

۳- دیوار پیش ساخته چوبی

دیوار پیش ساخته چوبی یکی دیگر از انواع دیوارهای پیش ساخته است که در ساخت انواع کلبه‌های چوبی و ساختمان‌های چوبی استفاده می‌شود.

۴- دیوار پیش ساخته یونولیتی

دیوار پیش ساخته یونولیتی، از شبکه‌ای فلزی و فوم پلی استایرن یا همان یونولیت تشکیل شده است. جالب است بدانید، استفاده از یونولیت در این نوع از دیوار پیش ساخته خاصیت ضد آب دارد. به همین دلیل از رشد انواع قارچ‌ها جلوگیری می‌شود. حائز اهمیت است بیان شود، زمانی که می‌خواهید از این نوع دیوار پیش ساخته در فضاهای مرطوب استفاده نمایید، باید برای ساخت شبکه فلزی آن از فولاد گالوانیزه استفاده نمایید.

همچنین لازم است بدانید، شبکه‌های فلزی با کمک خاموت‌های برشی بهم اتصال پیدا می‌کنند. پس از آن که این پنل‌ها در جای مناسب خود قرار گرفتند، با استفاده از آماتورها به فونداسیون اتصال می‌یابند. در نهایت پس از تمام شدن فرایند نصب از پوششی به نام شاتکریت استفاده می‌شود تا درزهای آن پوشیده شود.

مزیت‌های دیوارهای پیش ساخته

  • مقرون به صرفه بودن آن نسبت به دیوارهای آجری
  • سرعت بالا در زمان ساخت ساختمان
  • رنگ پذیر بودن آن
  • نصب راحت و آسان آن

با توجه به تمامی توضیحاتی که بیان شد، دیوارهای پیش ساخته امروزه یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان‌سازی است. به راحتی می‌توانید فضای داخلی و خارجی ساختمان را با استفاده از این دیوارها تقسیم بندی نمایید. دیوارهای پیش ساخته دارای مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، ضربه و ... دارند.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰