تمــــــــــــاس باما
phone icon
آشنایی با انواع دیوار پیش ساخته

آشنایی با انواع دیوار پیش ساخته

انواع دیوارهای پیش ساخته

دیوارهای پیش ساخته، دیوارهای آماده‌ای هستند که در صنعت ساختمان‌سازی امروزه از آن بسیار زیاد استفاده می‌شود. دیوارهای پیش ساخته انواع گوناگونی دارد. جالب است بدانید، قدمت دیوار پیش ساخته به زمان روم باستان باز می‌گردد، اما در کشور ایران جز یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است.

در واقع یکی از بهترین جایگزین‌های دیوارهای سنتی که با آجر و ملات ساخته می‌شدند، هستند. شاید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیوار پیش ساخته، سرعت در ساخت و ساز ساختمان‌ها است. در ادامه با انواع دیوارهای پیش ساخته و مزیت‌های آن آشنا خواهید شد. 

۲۷ خرداد ۱۳۹۹

انواع دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته نیز همانند سایر مصالح ساختمانی دارای انواع مختلفی است:

۱- دیوار پیش ساخته گچی

دیوارهای پیش ساخته گچی از آب، گچ و الیاف سبک تولید می‌شوند. بهتر است توجه نمایید، الیافی که در آن استفاده می‌شود حتما از الیاف غیر حساسیت‌‎زا هستند. همچنین دانه‌های گچی که برای دیوار پیش ساخته گچی استفاده می‌شود، گچ‌دانه ریز است. این دیوارهای گچی به نحوی ساخته می‌‌شوند که نر و مادگی دارند تا زمانی که کنار یکدیگر قرار گرفتن در هم قفل شوند.

برای اتصال دیوار پیش ساخته گچی از ملاتی که از گچ ساخته شده است استفاده می‌شود و درزهای آن پر می‌شود. یکی از مهم‌ترین کاربردهای دیوارهای گچی پیش ساخته، جداسازی فضای داخلی ساختمان است و لازم به ذکر است که دیوارهای پیش ساخته جز آن دسته از دیوارهای غیر باربر قرار می‌گیرد. بهتر است بدانید دیوارهای گچی نیز خود به انواع مختلفی همچون، توپر، سوراخ دار، ضد آب و ... تقسیم‌بندی می‌شوند.

توجه داشته باشید، هر یک از انواع دیوارهای پیش ساخت گچی کاربردهای متفاوتی دارند. یعنی اگر می‌خواهید وزن ساختمان حداقل وزن ممکن را داشته باشد، بهتر است از دیوارهای پیش ساخته گچی سوراخ‌دار استفاده نمایید، زیرا وزن این نوع دیوار پیش ساخته تا حد زیادی نسبت با سایر آن‌ها کمتر است. همچنین از دیوارهای پیش ساخته ضد آب برای فضاهایی از ساختمان همچون سرویس بهداشتی و آشپزخانه می‌توان استفاده نمود. توجه داشته باشید، ضخامت این نوع از دیوارهای پیش ساخته حدود ۵۰ الی ۱۵۰ میلی‌متر است.

۲- دیوار پیش ساخته بتنی

دیوار پیش ساخته بتنی از سیمان، سنگ‌دانه، آب و ... تشکیل شده است. جالب است بدانید، استفاده از دیوارهای بتنی می‌تواند هزینه اجرا نمای ساختمان را تا میزان قابل توجهی کاهش داد. زیرا این نوع از دیوارهای پیش‌ساخته نمای ظاهری تقریبا زیبایی دارند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های دیوارهای پیش ساخته بتنی، مقرون به صرفه بودن و نصب سریع و راحت آن است.

بهتر است توجه داشته باشید، دیوار پیش ساخته بتنی را می‌توان در ابعاد مختلف با توجه به فضایی که می‌خواهید از آن استفاده نمایید، سفارش دهید. دیوار پیش ساخته بتنی را می‌توان با استفاده از دو روش سیستم سازه‌ای و غیرسازه‌ای قابلیت اجرا شدن را دارند. مهم‌ترین مزیت دیوار پیش ساخته بتنی، می‌توان به عایق حرارت و صوتی بودن آن اشاره نمود.

۳- دیوار پیش ساخته چوبی

دیوار پیش ساخته چوبی یکی دیگر از انواع دیوارهای پیش ساخته است که در ساخت انواع کلبه‌های چوبی و ساختمان‌های چوبی استفاده می‌شود.

۴- دیوار پیش ساخته یونولیتی

دیوار پیش ساخته یونولیتی، از شبکه‌ای فلزی و فوم پلی استایرن یا همان یونولیت تشکیل شده است. جالب است بدانید، استفاده از یونولیت در این نوع از دیوار پیش ساخته خاصیت ضد آب دارد. به همین دلیل از رشد انواع قارچ‌ها جلوگیری می‌شود. حائز اهمیت است بیان شود، زمانی که می‌خواهید از این نوع دیوار پیش ساخته در فضاهای مرطوب استفاده نمایید، باید برای ساخت شبکه فلزی آن از فولاد گالوانیزه استفاده نمایید.

همچنین لازم است بدانید، شبکه‌های فلزی با کمک خاموت‌های برشی بهم اتصال پیدا می‌کنند. پس از آن که این پنل‌ها در جای مناسب خود قرار گرفتند، با استفاده از آماتورها به فونداسیون اتصال می‌یابند. در نهایت پس از تمام شدن فرایند نصب از پوششی به نام شاتکریت استفاده می‌شود تا درزهای آن پوشیده شود.

مزیت‌های دیوارهای پیش ساخته

  • مقرون به صرفه بودن آن نسبت به دیوارهای آجری
  • سرعت بالا در زمان ساخت ساختمان
  • رنگ پذیر بودن آن
  • نصب راحت و آسان آن

با توجه به تمامی توضیحاتی که بیان شد، دیوارهای پیش ساخته امروزه یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی در صنعت ساختمان‌سازی است. به راحتی می‌توانید فضای داخلی و خارجی ساختمان را با استفاده از این دیوارها تقسیم بندی نمایید. دیوارهای پیش ساخته دارای مقاومت بالایی در برابر گرما، رطوبت، ضربه و ... دارند.

panel

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.
آخرین اخبار و مقالات
انواع دیوار سبک و نیمه سبک
انواع دیوار سبک و نیمه سبک
مزایا و معایب استفاده از دیوار هبلکس
امروزه استفاده از دیوارهای سبک در صنعت ساختمان سازی نسبت به گذشته بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است. دیوارهای سبک به طور کلی به گروه‌های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند. دیوارهای سبک عبارتند از: دیوار سبک وال اسپید دیوار نیمه سبک هبلکس درای وال - کناف دیوار سبک ساندویچ پانل دیوار نیمه سبک تری دی پنل
۱۷ تیر ۱۳۹۹
نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، لوازم و مصالح ساختمانی ایران در تبریز
نمایشگاه بین المللی ماشین آلات، لوازم و مصالح ساختمانی ایران در تبریز
حضور وال اسپید در بیست و پنجمین نمایشگاه ماشین آلات، لوازم و مصالح ساختمانی
بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات، لوازم و مصالح ساختمانی ایران در تاریخ ۳ الی ۶ تیر سال ۱۳۹۹ در تبریز برگزار شد. وال اسپید به عنوان تولیدکننده نسل جدید دیوارهای غیر باربر با تکنولوژی سوئیس در این دوره از نمایشگاه حضور یافت.
۱۶ تیر ۱۳۹۹
دیوار کناف چیست؟
دیوار کناف چیست؟
مزایا و معایب استفاده از دیوار کناف
کناف نام تجاری شرکت خانوادگی کناف است. کارخانه اصلی این شرکت در کشور آلمان است. شرکت کناف تولید کننده مصالح ساخت و ساز خشک (درای وال) بوده و محصولات متفاوتی در زمینه ساخت و ساز خشک به بازار ارائه می‌دهد که تحت ساختارهای مختلف به عنوان سقف و دیوار کناف به بازار معرفی می‌شود.
۹ تیر ۱۳۹۹
آشنایی با انواع دیوار پیش ساخته
آشنایی با انواع دیوار پیش ساخته
انواع دیوارهای پیش ساخته
دیوارهای پیش ساخته، دیوارهای آماده‌ای هستند که در صنعت ساختمان‌سازی امروزه از آن بسیار زیاد استفاده می‌شود. دیوارهای پیش ساخته انواع گوناگونی دارد. جالب است بدانید، قدمت دیوار پیش ساخته به زمان روم باستان باز می‌گردد، اما در کشور ایران جز یکی از جدیدترین مصالح ساختمانی در صنعت ساخت و ساز شناخته شده است. در واقع یکی از بهترین جایگزین‌های دیوارهای سنتی که با آجر و ملات ساخته می‌شدند، هستند. شاید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های دیوار پیش ساخته، سرعت در ساخت و ساز ساختمان‌ها است. در ادامه با انواع دیوارهای پیش ساخته و مزیت‌های آن آشنا خواهید شد. 
۲۷ خرداد ۱۳۹۹