تمــــــــــــاس باما
phone icon
مزایا و معایب دیوار کناف

مزایا و معایب دیوار کناف

با مزایا و معایب استفاده از دیوار کناف در ساخت و ساز خشک آشنا شوید

کناف نام تجاری شرکت خانوادگی کناف است. کارخانه اصلی این شرکت در کشور آلمان است. شرکت کناف تولید کننده مصالح ساخت و ساز خشک (درای وال) بوده و محصولات متفاوتی در زمینه ساخت و ساز خشک به بازار ارائه می‌دهد که تحت ساختارهای مختلف به عنوان سقف و دیوار کناف به بازار معرفی می‌شود.

۹ تیر ۱۳۹۹

دیوار کناف یکی از ساختارهای پر کاربرد در صنعت ساختمان سازی امروزی است. از دیوار کناف به عنوان دیوار پیش ساخته برای تقسیم نمودن فضای داخلی ساختمان و دیوارهای پیرامونی استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که از این نوع دیوار به عنوان دیوار باربر سازه ای قابل استفاده نیست زیرا تحمل وزن این دیوارها در حد بارگذاری هایی با وزن متعارف بر روی آن است. در ادامه به بررسی معایب و مزایای دیوار کناف می‌پردازیم.

مزایای استفاده از دیوار کناف

  • یکی از مهمترین مزیت‌های استفاده از دیوار کناف، کاهش بار مرده ساختمان است.
  • دیوارهای کناف به دلیل توخالی بودن سبک وزن هستند. به همین دلیل جابه‌جایی آن‌ها بسیار آسان است. لازم به ذکر است که حجم پایین مصالح کناف با توجه به بسته بندی قالبی بسیار کم است و به همین دلیل هزینه حمل و نقل تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
  • دیوار کناف در زیرگروه مصالح ساخت و ساز خشک محسوب می‌شود و به همین دلیل نیازی به زمان مازاد جهت خشک شدن مصالح نیست. این مزیت دیوار کناف برای افرادی که می‌خواهند در فصل زمستان و مناطق سردسیر ساختمان سازی کنند بسیار مناسب است.
  • در فصل زمستان خشک شدن دیوارهای گچی زمان بسیار زیادی می‌برد. بنابراین دیوار کناف انتخابی مناسب برای ساختمان سازی در فصل سرد و مناطق سردسیر است. حتی برای زمان‌هایی که وقت کافی برای منتطر ماندن و خشک شدن دیوار ندارید، استفاده از دیوار کناف می‌تواند زمان اجرا را کوتاه نماید.
  • دیوارهای کناف عایق صدا هستند. امروزه با توجه به اینکه دیوار ساختمان‌‌ها به میزان کمی قابلیت عایق صدا را دارند و سبب ایجاد مزاحمت برای واحدهای کناری می‌شوند، می‌توان عایق‌های پشم سنگ و پلی استایرن را در بین دو پانل گچی استفاده نمود.

معایب استفاده از دیوار کناف

  • بزرگترین ایرادی که به دیوار کناف وارد است، آسیب پذیر بودن آن در برابر ضربه است. اما هنگامی که بر اثر ضربه آسیب ببیند تعمیرپذیر خواهد بود.
  • در دیوارهای کناف امکان بارگذاری در تمام سطوح دیوار میسر نیست و نصب آویز می‌بایست حتی‌الامکان بر روی استادهای گالوانیزه انجام شود.
  • از دیگر معایب دیوارهای کناف (درصورت عدم استفاده از پشم سنگ یا پلی استایرن برای پر کردن فضای داخلی بین استادها) صدای توخالی و طبل مانند آن‌هاست که میزان عایق صوت کوبه‌ای را کاهش داده و معمولا عدم رضایت مشتریان را به همراه دارد. همچنین اگر فضای بین ورق‌های گالوانیزه با پلی استایرن یا پشم سنگ پر شود هزینه زیادی در برخواهد داشت که معمولا برای کارفرمایان مقرون به صرفه نیست.
  • هزینه بالای دیوار کناف در مقایسه با مصالح سنتی موجب شده کارفرمایان در پروژه‌های خود کمتر از این نوع از مصالح استفاده کنند.
  • معضل بعدی دیوارهای کناف عدم امکان استفاده از ملات های گچی و سیمانی است. بر روی این دیوارها امکان اجرای نمای سیمان شسته و سنگ وجود ندارد و می‌بایست حتما نمای خشک روی این نوع دیوارها اجرا شود. (مصالحی از قبیل صفحات سیمانی، گچبرگ، ترمو وود، ورق های pvc و ... )

برای نصب دیوار کناف باید از متخصصین این حوزه کمک بگیرید و تصور نکنید که کار کاملا ساده‌ای است و به‌راحتی می‌توانید آن را انجام دهید. اصول و نکاتی برای نصب دیوارهای کناف تعریف شده است که باید فردی که تجربه و دانش کافی برای نصب آن دارد، این کار را انجام دهد تا دیوار به شکل صحیح و استاندارد اجرا و مورد استفاده قرار گیرد.

 

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
کاربردهای دیوار پیش ساخته
کاربردهای دیوار پیش ساخته
دیوار پیش ساخته چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟
دیوارهای پیش ساخته جزء مصالح مدرن در ساختمان‌سازی هستند و با توجه به مزایای زیادی که دارند، می‌توانند به عنوان یک پوشش استفاده شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای بتنی و آجری باشند. دیوار پیش ساخته برای پوشش دیوارهای سوله و ساختمان، سردخانه، اتاق سرور و جداسازی داخل ساختمان به کار برده می‌شود.
۲۰ مهر ۱۳۹۹
نصب کناف و انواع آن
نصب کناف و انواع آن
گچ برگ یا کناف معمولی، مقاوم در برابر حریق، رطوبت و ...
دیوار کناف برای پارتیشن‌بندی فضای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیوار کناف یک دیوار غیر باربر و درای وال است. برای تولید دیوار کناف از قاب‌های فولادی سبک استفاده می‌شود که به بخش افقی آن رانر و به قسمت عمودی آن استاد می‌گویند. پانل های کناف به صورت یک یا چند لایه بر روی مقاطع C و U شکل رانر و استاد نصب می‌شوند. اتصال صفحات کناف به رانر و استاد به وسیله پیچ‌های مخصوصی انجام می‌گیرد. درزهایی که بین صفحات کناف به وجود می‌آید، به وسیله نوار و بتونه مخصوص درزگیری می‌شود طوری که صفحه‌ای کاملا یکپارچه حاصل می‌گردد. این صفحه یکپارچه قابلیت رنگ شدن، نصب کاشی، نصب کاغذ دیواری و یا هر پوشش دیگری را نیز دارد. 
۱۶ مهر ۱۳۹۹
ساخت و ساز خشک و مزایای آن
ساخت و ساز خشک و مزایای آن
معرفی ساخت و ساز خشک و وجه تمایز آن با مصالح سنتی
در تمام جوامع مصالح مورد نیاز ساخت و ساز به طور مستقیم از شرایط اقلیمی، فرهنگی، سنت، سلیقه و مواد اولیه تاثیر می‌گیرد، به عنوان مثال در مناطقی که جنگل‌های انبوه دارند، خانه‌ها عموما از چوب ساخته می‌شوند. ایران که کشوری است با اقلیم خشک و کویری است، مصالح عمده قابل استفاده شامل گل، سنگ و چوب بوده که به مرور زمان، جای خود را به مصالحی مانند آجر، سیمان، گچ، فولاد و آهن داده‌اند.
۸ مهر ۱۳۹۹
انا لله و انا الیه راجعون
انا لله و انا الیه راجعون
عرض تسلیت خدمت جناب آقای سید مجید اشرفی سعادت، ریاست محترم هیئت مدیره
بدینوسیله درگذشت پدر گرامی جناب آقای سید مجید اشرفی سعادت، ریاست محترم هیئت مدیره، را خدمت خانواده محترم و کلیه بازماندگان تسلیت عرض می‌‌نماییم.
۳۱ شهریور ۱۳۹۹