تمــــــــــــاس باما
phone icon

ترمووود

چوب ترمو یا ترمووود چیست؟

چوب ترمو یا همان ترمووود ، چوبیست که با روش‌های استاندارد و اصولی و در طی مراحل مختلف حرارت می‌بیند که دمای این حرارت چیزی بین ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد است.

فرآیند حرارت‌دهی چوب معمولا در فضایی با کمترین میزان اکسیژن انجام می‌شود و در نتیجه دیواره‌های سلولی چوب، اصلاح حرارتی می‌گردد. حرارت دادن چوب به منظور خشک ‌شدن چوب و کاهش میزان رطوبت درون آن است که این امر موجب تخریب دیواره سلولی می‌شود و در نتیجه این واکنش، "واکشیدگی چوب" تا پنجاه درصد کاهش پیدا می‌کند.

بدین ترتیب تمام صمغ و رطوبت موجود در چوب بر اثر حرارت از بین می‌رود و در نتیجه این فرآیند، استقامت چوب مقابل قارچ‌های چوب‌خوار زیاد می‌شود.

رفته رفته این چوب برای تبدیل به ترمووود آماده می‌گردد. لازم به ذکر است که با حرارت دیدن چوب برخی ویژگی‌های مکانیکی ترمووود به دلیل تصعید شدن مواد چوبی ضعیف شده و یا حتی از بین می‌رود. بنابراین بایستی هنگام استفاده از ترمووود این نقص را در نظر بگیریم. به طور کلی ترمووود در برابر تغییر دمایی گرما و سرما، بارندگی، حشرات و موریانه‌ها، رطوبت، تغییر شکل‌هایی در محیط بیرونی یا محیط داخلی و... مقاوم است. این مقاومت باعث می‌شود تا ترموودها گزینه بسیار خوبی برای استفاده به عنوان پوشش برای دیوار پیش ساخته و همچنین پانل وال اسپید باشند.

ترمووود

چوب اولین ماده‌ای بود که به‌ صورت طبیعی و نامحدود در اختیار انسان قرار داشت. در زمان‌های قدیم چوب و سنگ به عنوان اولین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. علی‌رغم این‌ که انسان‌های اولیه در غار زندگی می‌کردند، اما از چوب در ساخت بعضی پناهگاه‌ها و موارد دیگر استفاده می‌کردند. با این حال کاربرد چوب در فضای باز محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند. مثلا عواملی مانند رطوبت، کپک، قارچ‌های چوب‌خوار، موریانه‌ها، قابلیت اشتعال آن میزان مقاومت چوب و کاربرد آن را کاهش می‌دهد. لذا فرآیند حرارت‌دهی چوب و تبدیل آن به ترمووود این محدودیت‌ها را برطرف می‌سازد.

با گذر زمان بشر به این نتیجه رسید که با حرارت‌ دادن به چوب تحت شرایط و ضوابط خاص، میزان استقامت چوب در برابر بعضی عوامل افزایش می‌یابد. سپس انسان ثابت کرد که با سوزاندن سطح تخته چوب می‌تواند آن ‌را مقاوم ساخته و در نمای بیرونی و داخلی ساختمان به عنوان اسکلت استفاده ‌کند. اساس ساخت ترمووود بر مبنای گرما دادن، حرارت‌دهی و سوختن سطح چوب در شرایط خاص است.

روش تولید ترمووود

برای تولید ترمووود در مرحله نخست به ‌وسیله گرما و بخار آب در کوره‌ای به دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد، دمای چوب را افزایش داده و سپس به تدریج میزان دمای‌ کوره را تا ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهیم.

در مرحله دوم میزان حرارت کوره را از ۱۸۰ تا ۲۲۵ درجه سانتی‌گراد به صورت تدریجی افزایش می‌دهیم. توجه داشته باشید که بخار آب موجود در کوره از آتش گرفتن چوب جلوگیری می‌کند.

و در نهایت در مرحله سوم، با پاشیدن آب روی سطح چوب، دمای آن را تا ۹۰ درجه کاهش می‌دهیم و همچنین با پاشیدن آب، میزان رطوبت چوب را به حدود متعادل ۴ الی ۷ درصد می‌رسانیم.

انوع ترمووود

ترمووودها به دو دسته نرم ‌چوب‌ها و سخت‌ چوب‌ها تقسیم می‌شوند:

نرم‌ چوب‌ها چگالی یا فاصله مولکولی کمتری دارند و همچنین عدم وجود گره‌های مرکزی در بافت چوب، زیبایی آن ‌را دو چندان کرده ‌است. نرم چوب‌ها سبک و ارزان هستند و بافتی بسیار زیبا دارند. این چوب‌ها اگر ترمو شده ‌باشند و به مقاومت استاندارد رسیده‌ باشند، برای نمای ساختمان‌ها مناسب و کاربردی هستند.

سخت ‌چوب‌ها همان چوب درختان با برگ‌های پهن هستند. چوب ون (ash) بهترین چوب سخت است. سایر چوب‌ها از جمله چوب گردو، صنوبر، ماهون، بلوط، گیلاس، افرا، زبان گنجشک، سپیدار و... از نوع سخت ‌چوب هستند که امروزه در تولید انواع کالاها و در نمای داخلی و خارجی ساختمان به صورت طبیعی و ترمو شده، از آن‌ها استفاده می‌شود. از ترمووود می‌توان به عنوان پوشش برای پانل پیش ساخته وال اسپید استفاده کرد.

فواید ترمو وود

فرآیند ترموسازی چوب علاوه بر افزایش میزان استقامت چوب، خواص دیگر چوب از جمله زیبایی آن ‌را دو چندان می‌کند. لذا ترمووود جزو بهترین مصالح کاربردی برای استفاده به عنوان پوشش دیوارهای پیش ساخته در ساخت و ساز خشک به شمار می‌رود و استفاده از آن در حال افزایش است. همچنین به دلیل رطوبت متعادل آن، در مقابل نوسانات دمایی و شرایط جوی و حشرات و عوامل پوسیدگی چوب بسیار مقاوم است. ترمووودها رطوبت و حرارت محیط اطراف را جذب نمی‌کنند و این مسئله سبب می‌شود تا میزان تغییرات ابعادی آن‌ها به حداقل برسد. ترمووودها همچنین عایق حرارتی خوبی هستند.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰
تقویم سال 1401
تقویم سال 1401
دانلود
برای دانلود تقویم سال 1401 روی لینک زیر کلیک نمایید . calendar-1401.pdf
۸ اسفند ۱۴۰۰