تمــــــــــــاس باما
phone icon

ترمو وود

چوب ترمو یا همان ترمووود، چوبیست که با روش‌های استاندارد و اصولی و در طی مراحل مختلف حرارت می‌بیند که دمای این حرارت چیزی بین ۱۰۰ تا بیش از ۲۰۰ درجه سانتیگراد است.

فرآیند حرارت‌دهی چوب معمولا در فضایی با کمترین میزان اکسیژن انجام می‌شود و در نتیجه دیواره‌های سلولی چوب، اصلاح حرارتی می‌گردد. حرارت دادن چوب به منظور خشک ‌شدن چوب و کاهش میزان رطوبت درون آن است که این امر موجب تخریب دیواره سلولی می‌شود و در نتیجه این واکنش، "واکشیدگی چوب" تا پنجاه درصد کاهش پیدا می‌کند.

بدین ترتیب تمام صمغ و رطوبت موجود در چوب بر اثر حرارت از بین می‌رود و در نتیجه این فرآیند، استقامت چوب مقابل قارچ‌های چوب‌خوار زیاد می‌شود.

رفته رفته این چوب برای تبدیل به ترمووود آماده می‌گردد. لازم به ذکر است که با حرارت دیدن چوب برخی ویژگی‌های مکانیکی ترمووود به دلیل تصعید شدن مواد چوبی ضعیف شده و یا حتی از بین می‌رود. بنابراین بایستی هنگام استفاده از ترمووود این نقص را در نظر بگیریم. به طور کلی ترمووود در برابر تغییر دمایی گرما و سرما، بارندگی، حشرات و موریانه‌ها، رطوبت، تغییر شکل‌هایی در محیط بیرونی یا محیط داخلی و... مقاوم است. این مقاومت باعث می‌شود تا ترموودها گزینه بسیار خوبی برای استفاده به عنوان پوشش برای دیوارهای پیش ساخته و همچنین پانل وال اسپید باشند.

ترمو وود

چوب اولین ماده‌ای بود که به‌ صورت طبیعی و نامحدود در اختیار انسان قرار داشت. در زمان‌های قدیم چوب و سنگ به عنوان اولین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. علی‌رغم این‌ که انسان‌های اولیه در غار زندگی می‌کردند، اما از چوب در ساخت بعضی پناهگاه‌ها و موارد دیگر استفاده می‌کردند. با این حال کاربرد چوب در فضای باز محدودیت‌هایی را ایجاد می‌کند. مثلا عواملی مانند رطوبت، کپک، قارچ‌های چوب‌خوار، موریانه‌ها، قابلیت اشتعال آن میزان مقاومت چوب و کاربرد آن را کاهش می‌دهد. لذا فرآیند حرارت‌دهی چوب و تبدیل آن به ترمووود این محدودیت‌ها را برطرف می‌سازد.

با گذر زمان بشر به این نتیجه رسید که با حرارت‌ دادن به چوب تحت شرایط و ضوابط خاص، میزان استقامت چوب در برابر بعضی عوامل افزایش می‌یابد. سپس انسان ثابت کرد که با سوزاندن سطح تخته چوب می‌تواند آن ‌را مقاوم ساخته و در نمای بیرونی و داخلی ساختمان به عنوان اسکلت استفاده ‌کند. اساس ساخت ترمووود بر مبنای گرما دادن، حرارت‌دهی و سوختن سطح چوب در شرایط خاص است.

روش تولید ترمووود

برای تولید ترمووود در مرحله نخست به ‌وسیله گرما و بخار آب در کوره‌ای به دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد، دمای چوب را افزایش داده و سپس به تدریج میزان دمای‌ کوره را تا ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد افزایش می‌دهیم.

در مرحله دوم میزان حرارت کوره را از ۱۸۰ تا ۲۲۵ درجه سانتی‌گراد به صورت تدریجی افزایش می‌دهیم. توجه داشته باشید که بخار آب موجود در کوره از آتش گرفتن چوب جلوگیری می‌کند.

و در نهایت در مرحله سوم، با پاشیدن آب روی سطح چوب، دمای آن را تا ۹۰ درجه کاهش می‌دهیم و همچنین با پاشیدن آب، میزان رطوبت چوب را به حدود متعادل ۴ الی ۷ درصد می‌رسانیم.

انوع ترمووود

ترمووودها به دو دسته نرم ‌چوب‌ها و سخت‌ چوب‌ها تقسیم می‌شوند:

نرم‌ چوب‌ها چگالی یا فاصله مولکولی کمتری دارند و همچنین عدم وجود گره‌های مرکزی در بافت چوب، زیبایی آن ‌را دو چندان کرده ‌است. نرم چوب‌ها سبک و ارزان هستند و بافتی بسیار زیبا دارند. این چوب‌ها اگر ترمو شده ‌باشند و به مقاومت استاندارد رسیده‌ باشند، برای نمای ساختمان‌ها مناسب و کاربردی هستند.

سخت ‌چوب‌ها همان چوب درختان با برگ‌های پهن هستند. چوب ون (ash) بهترین چوب سخت است. سایر چوب‌ها از جمله چوب گردو، صنوبر، ماهون، بلوط، گیلاس، افرا، زبان گنجشک، سپیدار و... از نوع سخت ‌چوب هستند که امروزه در تولید انواع کالاها و در نمای داخلی و خارجی ساختمان به صورت طبیعی و ترمو شده، از آن‌ها استفاده می‌شود. از ترمووود می‌توان به عنوان پوشش برای پانل وال اسپید استفاده کرد.

فواید ترمو وود

فرآیند ترموسازی چوب علاوه بر افزایش میزان استقامت چوب، خواص دیگر چوب از جمله زیبایی آن ‌را دو چندان می‌کند. لذا ترمووود جزو بهترین مصالح کاربردی برای استفاده به عنوان پوشش دیوارهای پیش ساخته در ساخت و ساز خشک به شمار می‌رود و استفاده از آن در حال افزایش است. همچنین به دلیل رطوبت متعادل آن، در مقابل نوسانات دمایی و شرایط جوی و حشرات و عوامل پوسیدگی چوب بسیار مقاوم است. ترمووودها رطوبت و حرارت محیط اطراف را جذب نمی‌کنند و این مسئله سبب می‌شود تا میزان تغییرات ابعادی آن‌ها به حداقل برسد. ترمووودها همچنین عایق حرارتی خوبی هستند.

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
عوامل موثر در گزینش نوع دیوارهای پیش ساخته در صنعت ساختمان
عوامل موثر در گزینش نوع دیوارهای پیش ساخته در صنعت ساختمان
دیوار های پیش ساخته و ویژگی های آن
سیستم‌های ساختمانی مختلف جهت اجرای تیغه‌های داخلی و دیوارهای پیرامونی شامل سیستم‌های ساختمانی سنتی و مدرن می‌باشند. صنعتی‌سازی در دنیای ساخت وساز مدرن، سازندگان را به سمت سبک سازی و استفاده از مصالح پیش ساخته سوق داده است. استفاده از دیوار پیش ساخته در صنعت ساختمان‌سازی راه حل مناسبی جهت سبک سازی ساختمان‌ها می‌باشد. 
۴ آذر ۱۳۹۹
نقش ديوار پيش ساخته در ایمنی ساختمان
نقش ديوار پيش ساخته در ایمنی ساختمان
مقاومت دیوارهای پیش ساخته در برابر زلزله
بلایای طبیعی به ویژه زلزله همواره باعث ایجاد خسارات جانی و مالی جبران‌ناپذیری برای دولت‌ها و جوامع شده ‌است. با پیشرفت صنعت معماری و ساخت بناهای گوناگون، مسئله ایمنی و افزایش مقاومت سازه‌ها در برابر این عوامل نیز مطرح شد. بنابراین یافتن راه‌های بهینه در ساخت و ساز که در کنار کاهش هزینه‌ها و افزایش سرعت، ایمنی کافی را برای سازه ایجاد کند، به چالشی بزرگ برای مهندسان و طراحان این حوزه تبدیل شده است. طراحی انواع دیوارهای پیش ساخته مقاوم شده همچون پانل وال اسپید و گچبرگ (کناف) راه حلی بود که علاوه بر کاهش وزن سازه، کاهش هزینه‌ها و سرعت ساخت، تا حد مطلوبی باعث افزایش مقاومت ساختمان در برابر زلزله شده‌ است.
۲۶ آبان ۱۳۹۹
اهمیت دیوار پیش ساخته در حفظ امنیت شرکت‌ها
اهمیت دیوار پیش ساخته در حفظ امنیت شرکت‌ها
کاربرد دیوار پیش ساخته برای اتاق سرور
با پیشرفت صنایع مختلف، نیاز به ساخت بناهای مقاوم برای حفاظت از تجهیزات، دستگاه‌ها و ... افزایش یافت. با توجه به نوع صنعت و نیازهای متفاوت هر کدام، استفاده از مصالح ساده و ساخت و سازهای قدیمی برای این صنایع کافی نبود. کلین روم‌ها، اتاق‌های سرور و سردخانه‌ها و مکان‌هایی از این قبیل نیاز به دیوارهایی داشتند که علاوه بر حفظ شکل ظاهری بنا دارای ایمنی، مقاومت و پوشش مناسب باشند. بنابراین دیوارهای پیش ساخته راه مناسبی برای ساخت اين بناها با ویژگی‌های منحصر به فردی بوده که به شکلی نوآورانه اين نياز در صنايع مختلف را مرتفع كردند. در این مقاله سعی داریم تا به بررسی دیوار پیش ساخته در اتاق‌های سرور بپردازیم.
۱۱ آبان ۱۳۹۹
کاربردهای دیوار پیش ساخته
کاربردهای دیوار پیش ساخته
دیوار پیش ساخته چه کاربردهایی می‌تواند داشته باشد؟
دیوارهای پیش ساخته جزء مصالح مدرن در ساختمان‌سازی هستند و با توجه به مزایای زیادی که دارند، می‌توانند به عنوان یک پوشش استفاده شوند و جایگزین بسیار مناسبی برای دیوارهای بتنی و آجری باشند. دیوار پیش ساخته برای پوشش دیوارهای سوله و ساختمان، سردخانه، اتاق سرور و جداسازی داخل ساختمان به کار برده می‌شود.
۲۰ مهر ۱۳۹۹