تمــــــــــــاس باما
phone icon

آجرنما

برای ساخت و ساز ساختمان‌ها با توجه به نیازها و سلایق مختلف به انواع مصالح ساختمانی از جمله سیمان، آجر، بتن، دیوار پیش ساخته، پانل های گچی و .... نیاز است. آجر یکی از مهمترین مصالح ساختمانی است که علاوه بر کاربرد آن در ساخت خود دیوار، در دکوراسیون داخلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه از آجر برای تزیین دیوارهای داخلی و به عنوان پوششی برای آن‌ها استفاده می‌شود اما توجه داشته باشید که آجری که برای دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود، با آجر ساخت دیوار متفاوت است.

آجرنما

آجرها در ابعاد و اشکال مختلفی تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها کاربرد متفاوتی دارند. به طور کلی آجرها به صورت توپر، تو خالی و سوراخ دار تولید می‌شوند. برای ساخت دیوارهای باربر حتما باید از آجرهای توپر یا آجرهای فشاری استفاده شود، زیرا این نوع از آجرها مقاومت بسیار بالایی نسبت به سایر آجرهای دیگر دارند. این نوع از آجرها مقاومت و استحکام ساختمان را افزایش می‌دهند. برای سرعت بخشیدن به ساختمان سازی امروزه در ساخت و ساز خشک می‎توانید از دیوار پیش ساخته وال اسپید که هم از انواع دیوارهای سبک است و هم می‌توانید بر روی آن انواع پوشش ها را نصب کنید، استفاده نمایید. بهتر است بدانید که آجرها از لحاظ کاربرد به آجرنما، آجر مهندسی، آجر معمولی دسته بندی شده‌اند. در ادامه به معرفی انواع آجرها می‌پردازیم.

۱-آجر نما

با توجه به پیشرفت چشمگیر صنعت ساخت و ساز خشک و استفاده از مصالحی همچون دیوار پیش ساخته، درای وال، انواع پانل سبک و .... توانسته‌اند سرعت ساخت و ساز را افزایش دهند. امروزه از آجر برای زیبایی دیوارهای داخلی و دیوار نما بیشتر از گذشته استفاده می‌شود. این نوع از آجرها وزن بسیار سبکی دارند و به همین دلیل بسیار راحت قابل نصب هستند و همچنین از رنگ و طرح های متنوعی برخوردارند. احتمالا شما هم دیده‌اید که برخی از آجرها در هوای مرطوب، سفیدک و شوره می‌زنند که سبب بهم ریختگی ظاهری ساختمان می‌شود. امروزه آجرنماها توانسته‌اند این عیب بزرگ آجرها را رفع نمایند. بنابراین در شهرهای شمالی کشور با خیالی آسوده می‌توانید از آجرنما برای نمای ساختمان‌های خود استفاده نمایند و نگران جلبک و کپک زدن نباشید.

۲-آجر نسوز

آجرنسوز بیشتر در نمای داخلی ساختمان استفاده می‌شوند. بیشترین کاربرد این نوع از آجر برای دیوار پشت گاز است که به دلیل نسوز بودن آن از خراب شدن دیوار جلوگیری می‌کند. مهمترین ویژگی آجر نسوز، مقاومت در برابر دماهای بالای ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد است. این نوع از آجرها از خاک‌های نسوز ساخته می‌شوند و تنوع زیادی دارند.
بهتر است بدانید امروزه از آجر نسوز در دکوراسیون داخلی نسبت به گذشته بسیار بیشتر استفاده می‌شود. رنگ آجرنما نسوز در گروه رنگ‌های گرم قرار می‌گیرد و سبب ایجاد یک فضای گرم دلنشین می‌شوند.

۳-آجر ماشینی

آجرهای سوراخ دار را آجر ماشینی می‌گویند. آجرهای ماشینی معمولا دارای ۸ الی ۱۰ سوراخ هستند که این سوراخ‌ها در زمان ساخت دیوار با ملات پر می‌شوند و از استحکام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند. قیمت این نوع از آجرها مقرون به صرفه‌تر است و در اکثر ساخت و سازهای ساختمانی قابل استفاده هستند.

۴-آجر سفالی

آجر سفالی که معروف به آجر ایتال است در مقابل دیگر آجرها وزن بسیار کمی دارد و سرعت ساخت و ساز را بهبود می‌بخشد. آجر سفالی‌ها شکلی شبیه به بلوک‌های سوراخ دار دارند که بیشتر برای ساخت تیغه‌های جدا کننده فضا همانند درای وال و دیوار پیش ساخته در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که از آجر سفالی و دیوار پیش ساخته نباید برای دیوارهای باربر استفاده نمود، تنها برای دیوارهای غیر باربر استفاده می‌شوند. مهمترین مزیت آجر سفال این است که در برابر صوت و حرارت عایق بسیار خوبی هستند. توجه داشته باشید که آجر سفال مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش می‌دهد.

۵-آجر فشاری

آجر فشاری معروف به آجرهای گری، آجر زبره، آجر توپر هستند که دارای ضخامتی حدود ۳ الی ۴ سانتی متر است. یکی از قدیمی‌ترین نوع آجر، آجر قزاقی یا همان آجر فشاری است که قدمت این آجر به دوره ساسانیان باز می‌گردد. از آجر فشاری به منظور ساخت دیوار باربر، دیوار کشی طبقه‌های همکف ساختمان و کرسی نشینی استفاده می‌شود. همچنین عمر این آجرها نسبت به سایر آجرها بیشتر است و مهمترین مزیت آن‌ها این است که قابلیت بازیابی دارند. برخلاف دیوار پیش ساخته وال اسپید از آجر فشاری برای ساخت دیوار اصلی استفاده می‌شود. برای تفکیک فضا و یا ساخت دیوار غیر باربر از دیوار پیش ساخته یا پانل وال اسپید می‌توان استفاده کرد.

 

پانـــــل وال‌ اسپید

دیوار پیش ساخته وال اسپید، در ارتفاع و ضخامت‌های مختلف، قابل تولید است؛ لذا امکان سفارش پانل بسته به کارایی مد نظر، وجود دارد که علاوه بر کاهش پرت مصالح، امکان انطباق آن با شرایط آب و هوایی مختلف را امکان‌پذیر می‌سازد. امروزه از این نوع از دیوار سبک به طور گسترده در طیف وسیعی از پروژه‌ها در سراسر دنیا استفاده می‌گردد.

آخرین اخبار و مقالات
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
اختتامیه نمایشگاه‌های بین المللی صنعت ساختمان مشهد و قائمشهر
بیست و سومین نمایشگاه بین المللی ساختمان مشهد و بیست و یکمین نمایشگاه صنعت ساختمان مازندران، در تاریخ 25 لغایت 28 خرداد ماه 1401 با حضور وال اسپید برگزار شدند و در هر دو این نمایشگاه‌ها، غرفه وال اسپید مورد استقبال و توجه بازدیدکنندگان بسیاری قرار گرفت.  از زمانی که برای آشنایی با وال اسپید در این نمایشگاه‌ها، صرف کردید صمیمانه سپاس گزاریم.
۵ تیر ۱۴۰۱
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
آزمون آتش دیوارهای وال اسپید
در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، پانل‌ وال اسپید با پوشش دو لایه تخته گچی در هر سمت، مورد آزمون آتش قرار گرفته و موفق به اخذ استانداردهای لازم شده است.در آزمون مقاومت در برابر آتش دیوار، دو معیار یکپارچگی و نارسانایی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند که این آزمونه (پانل وال اسپید) تا 120 دقیقه (اتمام آزمون) معیارهای یکپارچگی و نارسانایی را برآورد کرده است.مشروح این گزارش را می‌توانید اینجا بخوانید.  
۲ خرداد ۱۴۰۱
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید
تقدیر از عاملین برتر سال 1400
دومین ایونت هم اندیشی عاملین فروش وال اسپید در تاریخ 1400/12/19 برگزار شد و از عاملین فروش برتر تقدیر ویژه به عمل آمد. جناب آقای مهندس شادفر، عضو نظلم مهندسی شهر تهران ، میهمان افتخاری این گردهمایی بودند.
۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
حضور وال اسپید در هفدهمین نمایشگاه ساختمان عمان
 حضور وال اسپید در هفدهین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان هفدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان عمان، با حضور شرکت ابنیه مقاوم آریا و برندهای معتبر دنیا در صنعت ساختمان سازی در تاریخ 23 تا 25 اسفندماه 1400 در نمایشگاه بین المللی مسقط برگزار شد و سلطان الحبسی، وزیر دارایی و خلفان بن سعید الشعیلی، وزیر مسکن و شهر سازی این کشور به همراه جمعی از مقامات محلی و همچنین سفرا و دیپلمات‌‌‌های مقیم از جمله علی نجفی سفیر کشورمان از این نمایشگاه بازدید داشتند. در این نمایشگاه سه روزه، شرکتهایی از کشورهای ترکیه، انگلستان، امارات متحده عربی، ایتالیا، آلمان، عربستان، قطر، لهستان، هند، تایلند، پرتغال و... حضور داشتند که به گفته سفیر کشورمان، با توجه به حضور بیش از 30 شرکت ایرانی در این نمایشگاه، جمهوری اسلامی ایران بزرگترین پاویون این نمایشگاه را دارا بود.
۲۵ اسفند ۱۴۰۰