_

سنگ

امروزه تنوع زیادی در مصالح ساختمانی وجود دارد و به راحتی می‌توان نمای بیرونی و داخلی ساختمان را زیبا ساخت. سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربردترین نوع مصالح ساختمانی هستند که هم در دکوراسیون داخلی و هم نمای خارجی از آن استفاده می‌شود. تقریبا اکثر ساختمان‌ها نمایی با پوشش سنگ دارند اما اینکه از چه نوع سنگی باید استفاده کنید موضوع بسیار مهمی است.

امروزه تنوع زیادی در مصالح ساختمانی وجود دارد و به راحتی می‌توان نمای بیرونی و داخلی ساختمان را زیبا ساخت. سنگ‌ها یکی از قدیمی‌ترین و پرکاربرد ترین نوع مصالح ساختمانی هستند که هم در دکوراسیون داخلی و هم نمای خارجی از آن استفاده می‌شود. تقریبا اکثر ساختمان‌ها نمایی با پوشش سنگ دارند اما اینکه از چه نوع سنگی باید استفاده کنید موضوع بسیار مهمی است. همه ما شاهد آن هستیم که دنیا در تمامی صنایع روز به روز در حال توسعه و پیشرفت است. صنعت ساختمان سازی نیز از این امر مستثنی نیست. زیبایی کلی هر ساختمانی به نمای بیرونی آن است. بنابراین نمای ساختمان یکی از مهمترین عناصر در زیبا سازی ساختمان به شمار می‌آید. بهتر است بدانید امروزه در صنعت ساختمان سازی، از مصالح مختلفی همچون سنگ، چوب، آجر، پانل و .... برای زیبا سازی نمای ساختمان استفاده می‌کنند که یکی از پرکاربردترین و متداول‌ترین آن‌ها سنگ است.

سنگ یک پوشش مقاوم و با دوام برای نمای ساختمان محسوب می‌شود. اما در زمان خرید سنگ باید به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گونه ترک خوردگی و شکستگی بر روی سنگ وجود نداشته باشد. از آنجایی که نمای بیرونی ساختمان در معرض تابش نور خورشید، باد و باران، گرد و غبار قرار می‌گیرد، نوع سنگی که برای نما استفاده می‌شود، باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشد.

امروزه از سنگ برای پوشش دیوارهای داخلی ساختمان‌ها، به ویژه در ساخت و ساز خشک استفاده می‌شود به این ترتیب که این پوشش را بر روی انواع دیوارهای پیش ساخته همچون پانل وال اسپید نصب می‌کنند و زیبایی دیوارهای داخلی خانه دو چندان می‌شود.

همچنین برای زیبا سازی دکوراسیون داخلی می‌توان از سنگ انتیک استفاده نمود. این سنگ‌ به دلیل وزن کمی که دارد به راحتی بر روی دیوار پیش ساخته، درای وال و انواع پانل های پیش ساخته قابلیت نصب شدن را دارد. در ادامه به معرفی چند نوع سنگ که در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود می‌پردازیم.

انواع سنگ
۱- سنگ گرانیت

یک نوع سنگ آذرین است که با طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی همچون آبی، قهوه‌ای، صورتی، سبز، شکلاتی و ... در بازار یافت می‌شود. جالب است بدانید بافت این سنگ به اندازه‌ای درشت است که با چشم می‌توان آن را دید. سنگ گرانیت آلودگی کمی را به خود جذب می‌کند. همچنین از سنگ گرانیت می‌توان علاوه بر نمای بیرون، برای محیط‌هایی همچون حمام و سرویس بهداشتی استفاده نمود. این نوع از سنگ دارای مقاومت بالایی است و نسبت به سایر سنگ‌ها دیرتر دچار فرسایش می‌شود.

۲- سنگ تراورتن

این نوع از پوشش از انواع سنگ‌های رسوبی آهکی محسوب می‌شود. سنگ‌های تراورتن به دلیل آن که از دهانه چشم‌های آب معدنی مخصوصا چشمه‌های آب گرم بر اثر ته نشینی کربنات کلسیم بوجود می‌آید دارای رنگ‌های طبیعی همچون سفید، کرم، برنز و ... است. نکته حائز اهمیت در مورد این سنگ‌ها این است که سنگ‌های تراورتن سفید و کرم از مرغوبیت و کیفیت بالاتری نسبت به سایر رنگ‌های آن برخوردار است، زیرا اکسید آهن در آن‌ها به نسبت کمتر است. این نوع از سنگ‌های نما به دلیل خلل و فرج طبیعی که در آن‌ها وجود دارد به راحتی به ملات و دیوار می‌چسبند و یکی از زیباترین و مقرون به صرفه‌ترین سنگ‌ها برای ساختمان است. همچنین از مقاومت بالایی در برابر اشعه uv رطوبت، گرما و سرما برخوردار است. از این نوع سنگ برای دیوارهای حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده می‌شود.

۳-سنداستون

سنگ سنداستون نیز یکی دیگر از سنگ‌های آهکی است که در رنگ‌های قهوه‌ای برنز، قرمز، سفید، سیاه و .... در بازار یافت می‌شوند. توجه داشته باشید این نوع سنگ نسبت به گرانیت و تراورتن به دلیل وجود کانی‌های موجود در بافت سنگ، قابلیت صیقلی کمتری دارد. مهمترین ویژگی سنگ سنداستون مقاومت بالای آن در برابر یخ زدگی و هوازدگی است. از این سنگ در نمای بیرونی، دیواره‌های حیاط و برخی اوقات در نمای داخلی و بر روی دیوارهای پیش ساخته استفاده می‌شود. توجه داشته باشید، سنداستون یکی از سنگ‌هایی است که انعطاف پذیری بالایی دارد و به‌راحتی می‌توان فرم‌هایی با ضخامت کم تهیه نمود.

در دنیای امروز در ساخت و ساز خشک، از مصالح جدید همچون دیوار پیش ساخته، پانل گچی، پانل سیمانی، درای وال و ... استفاده می‌شود. به همین منظور قبل از خرید هر نوع پوششی برای نمای بیرونی و حتی داخلی ساختمان از معمار و یا فروشنده سوال کنید که قابلیت نصب شدن بر روی این نوع از دیوارهای سبک را دارند یا خیر.

معمولا برای نصب کاشی و یا سنگ بر روی دیوار پیش ساخته وال اسپید، قبل از نصب باید با استفاده از رابیتس زیرسازی لازم انجام شود، سپس شروع به نصب سنگ یا کاشی نمایید. پانل سبک وال اسپید امروزه برای سرعت بخشیدن به فرایند ساخت و ساز بیشتر از گذشته در ساختمان سازی استفاده می‌شود. بعد از استفاده از این نوع پانل نیاز به پوشش برای زیبایی کار داریم که سنگ می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای آن باشد.