_

گچ

همان پوششی که بیشتر برای دیوار آشپزخانه، حمام، دستشویی استفاده می‌شود، کاشی نام دارد. امروزه کاشی‌ها دارای تنوع رنگ و طرح  بسیار زیادی هستند بنابراین با توجه به سلیقه و سبک منازل خود به راحتی می‌توانید از میان آن‌ها یکی را انتخاب نمایید. برخلاف دیوار پیش ساخته، درای وال، پانل و ... که برای ساخت دیوار و جداسازی فضا از آن‌ها استفاده می‌شود، کاشی در زمان نازک کاری ساختمان و پوشش دهی دیوار به کار برده می‌شود. یعنی می‌توان انواع کاشی را بر روی انواع دیوار پیش ساخته یا دیوارهای سبک همچون پانل سبک وال اسپید نصب کرد.

پیشینه ساخت کاشی به شهر زیبای کاشان بازمی‌گردد. این شهر در همان ابتدای دوران اسلامی، به شهر سفال سازی معروف بوده است. کاشی‌‌ها فراورده‌های سرامیکی هستند که از دانه‌های ریز و ظریف متبلور تشکیل می‌شوند که عموما آن‌ها در حراراتی بیش از ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد پخته می‌شوند و دارای انواع مختلفی هستند. اما بهتر است بدانید که کاشی‌ها نوعی سرامیک هستند و به دو دسته دیواری و کفی تقسیم بندی می‌شوند که به کاشی‌های کفی، سرامیک می‌گویند. اصلی‌ترین مواد تشکیل دهنده کاشی‌ها خاک رس و سفال است. در این مطلب به بررسی انواع کاشی‌ها، مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم.

 

 یکی از انواع کاشی‌های مناسب برای دیوارهای پیش ساخته، کاشی دیوار است. این نوع از کاشی‌ها برای پوشش دهی دیوارهای پیش ساخته در ساخت و ساز خشک نیز استفاده می‌شود که یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار در دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید. همان گونه که گفتیم دمای پخت کاشی دیوار نسبتا پایین است و برخلاف کاشی‌های کف در برابر آب نفوذ پذیری بیشتری دارند و همچنین لعابی که برای این نوع از کاشی‌ها استفاده شده است به دلیل آن که در دمای پایین‌تری پخته می‌شوند، شفاف‌تر است. لازم به ذکر است که هیچ گاه نباید از کاشی‌های دیوار برای نمای بیرونی ساختمان استفاده نمایید، چون جذب آب آن زیاد است. جالب است بدانید که از کاشی‌های کف می‌توان به عنوان پوشش دیوار استفاده نمود اما از کاشی دیوار نمی‌توان به عنوان پوشش کف ساختمان استفاده کرد. لازم به ذکر است که کاشی دیوار را می‌توان بر روی پانل وال اسپید نیز نصب نمود.

مزایا استفاده از پوشش کاشی بر روی دیوار پیش ساخته
کاشی‌ها از طول عمر زیادی برخوردار هستند.
در برابر آب و رطوب میزان جذب کمتری دارند و بهترین عایق در برابر رطوبت شناخته شده‌اند.
همچنین کاشی‌ها ضد احتراق هستند و در برابر مواد شیمیایی و اشعه خورشید مقاومت نسبتا بالایی دارند.
کاشی‌ها زمانی که کثیف شوند با آب و مواد شوینده به راحتی قابل تمیز شدن هستند.
معایب استفاده از کاشی
• اگر در زمان نصب با دقت و رعایت اصول و نکات ایمنی نصب نشوند، احتمال شکستگی آن‌ها بالا است.
• کیفیت‌های مختلفی از کاشی‌ها به بازار عرضه می‌شود که به راحتی قابل تشخیص نیستند.
• درز میان کاشی‌ها محلی برای تجمع آلودگی ها است و به مرور زمان کثیف میشوند.

کاشی‌ها همان طور که بیان شد، دارای انواع مختلفی هستند که برای دیوار و کف پوش از آن بیشتر استفاده می‌شود. اما باید با توجه به مکانی که می‌خواهید از کاشی به عنوان پوشش استفاده کنید، انتخاب درستی داشته باشید.

بیشتر افراد تصور می‌کنند که زمانی که از دیوارهای پیش ساخته و انواع پانل استفاده کنند، دیگر نمی‌توانند برای پوشش دهی و زیبا سازی دیوار از کاشی استفاده نمایند. باید بگوییم این تصور کاملا اشتباه است. کاشی‌ها با استفاده از چسب و ملات بر روی دیوار پیش ساخته وال اسپید قابل نصب شدن هستند. حتی گاهی اوقات برای اطمینان خاطر بیشتر می‌توان با ایجاد خراش‌های کوچک بر روی دیوار پیش ساخته و یا نصب تورهای رابیتس قبل از کاشی کاری، شروع به نصب کاشی نمود